2021 rok w Hali Gwardii

Nie tylko kultura, rozrywka i sport, ale także działania społeczne i charytatywne – tak prezentował się 2021 rok w Hali Gwardii. Różnorodne wydarzenia zrealizowane na najwyższym poziomie cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników. Poza funkcją handlowo-gastronomiczną Hala Gwardii pełni także rolę centrum kultury i miejsca integrującego mieszkańców Warszawy.

Pomimo pandemicznych obostrzeń, które zmusiły organizatorów do przesunięcia niektórych wydarzeń, lub nawet do całkowitej rezygnacji z nich, miniony rok obfitował w szereg interesujących imprez.

„Wszystkie organizowane wydarzenie są bezpłatne, a oferta zróżnicowana – tak, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Od 2017 realizujemy swój cel, aby Hala Gwardii była halą dla wszystkich. Bardzo stawiamy na różnorodność. Trzy filary naszego programu to: gastronomia, kultura, społeczność” – mówi Krystyna Chami, właścicielka CBR Events, zarządca Hali Gwardii.

Na uwagę zasługuje odświeżona w ubiegłym roku oferta gastronomiczna oraz weekendowe targi trwające od piątku do niedzieli, podczas których można spróbować niezwykłych smaków. Dają one możliwość bezpośredniego spotkania z wystawcami, dzielącymi się wiedzą na temat sprzedawanych produktów, które tworzą z wielką pasją i zaangażowaniem.

Rok 2021 w Hali Gwardii rozpoczął się spektakularnie. Właściciele CBR Events, którzy zarządzają obiektem, tradycyjnie razem z wolontariuszami z warszawskich liceów zaangażowali się w zbiórkę pieniędzy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Dzięki hojności gości Hali Gwardii udało się uzbierać 9878,24 zł. Pieniądze zebrane do puszek trafiły do  specjalistycznych szpitali dziecięcych. W trakcie zbiórki, jak co roku, dla WOŚP charytatywnie zagrali również uczniowie z Autorskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej Jazzu I i II st. im. Krzysztofa Komedy.

Wydarzeniem o charakterze charytatywnym było również grudniowe Wielkie Gotowanie Świątecznej Zupy, z którego dochód przeznaczono dla dzieci – podopiecznych Towarzystwa Przyjaciół Pragi. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent m.st. Warszawy. Udział w nim wzięli niezwykli goście: tytułowa bohaterka serialu „Brzydula” –  Julia Kamińska oraz słynny bokser – Krzysztof „Diablo” Włodarczyk. Gwiazdy imprezy ujęły gości serdecznością i ciepłem, pomagając w sprzedaży świątecznych zup. Dochód ze sprzedaży wigilijnego barszczu oraz grzybowej przeznaczony został na zakup komputerów dla dzieci dotkniętych wykluczeniem cyfrowym w wyniku wprowadzenia zdalnego nauczania.

„To nasze charytatywne wydarzenie jest dla nas bardzo ważne, ponieważ wierzymy, że razem mamy większą moc. I teraz, po czterech latach, można uznać, że nam się udało. Akcja przyjęła się i Wielkie Gotowanie Świątecznej Zupy w Hali Gwardii stało się naszą świąteczną tradycją.” –mówi Robert Baj, właściciel CBR Events, zarządca Hali Gwardii.

Sportowy duch w Hali Gwardii, wynikający z tradycji tego miejsca, zmaterializował się w postaci kilku wydarzeń. W lipcu gorąca Samba porwała do tańca setki Warszawiaków, a we wrześniu odbył się Weekend bezpiecznego hulania z TIERem, którego uczestnicy mogli zaszaleć na hulajnogach, jednocześnie ucząc się jazdy bezpiecznej i przyjaznej dla innych użytkowników ulic. Jednak najbardziej spektakularnym wydarzeniem sportowym 2021 roku był mecz bokserski LANDOWSKI BOXING NIGHT XVII, podczas którego stanęli naprzeciwko siebie pięściarze z Polski i Szwecji. Swoją obecnością imprezę uświetnili międzynarodowej klasy bokserzy: Krzysztof „Diablo” Włodarczyk, Mistrz Świata Federacji WBC i IBF, a także Albert Sosnowski i Rafał Jackiewicz.

Osoby fascynujące się innymi kulturami i ich różnorodnością miały okazję zasmakować – dosłownie i w przenośni – dziedzictwa innych nacji. W lipcu w Hali Gwardii odbył się Weekend Francuski, którego uczestnicy mogli nabyć na targu unikalne smakołyki pochodzące z różnych regionów Francji. Atmosfery dopełniły koncerty Chrisa Schittulli i rockowej grupy Sémaphores oraz wystawa francuskiej fotografki Anne-Sophie Nirval. W październiku miał miejsce Weekend Japoński, podczas którego odwiedzający mogli się poczuć jak w kraju kwitnącej wiśni, uczestnicząc w pokazie gotowania na żywo i odkrywając tajniki parzenia herbaty podczas specjalnej ceremonii. Liczni wystawcy zapewnili ogromny wybór znakomitego japońskiego jedzenia, a także wielu innych produktów rodem z Dalekiego Wschodu. W tym samym miesiącu odbył się wyjątkowy Weekend Gruziński, który swoją obecnością uświetnił Ambasador Gruzji w Polsce – Tornike Tsirekidze. Wydarzenie nawiązywało do gruzińskiego święta Tbilisoba, nie obyło się więc bez jarmarku rozmaitych przysmaków i win, jak również tradycyjnego rękodzieła. Całość uzupełniła wystawa prac malarskich autorstwa Davida Razma oraz radosna gruzińska muzyka w wykonaniu kwartetu męskiego Kartuli Kvarteti.

Nie tylko kultura innych krajów, ale i ta regionalna znalazła swoje miejsce w ubiegłym roku w Hali Gwardii. W grudniu we współpracy z Fundacją MultiOcalenie powstały wyjątkowe Podlaskie Święta. Były to 2 dni targów poświęconych lokalnej tradycji oraz promocji regionalnych produktów, w tym biżuterii, naturalnych kosmetyków i filcowanych szali.

W ubiegłym roku w Hali Gwardii nie zabrakło wydarzeń kulturalnych na najwyższym poziomie. Na przełomie września i października obiekt stał się gospodarzem 4. Edycji Niezależnego Międzynarodowego festiwalu sztuki Warsaw off ART 2021 „ART is not a crime”. W jego trakcie zaprezentowało się  niemal sześćdziesięciu artystów z Polski, Czech, Ukrainy, Słowacji, Holandii i USA. Impreza skupiła cenionych twórców malarstwa, rzeźby, instalacji, a także fotografów oraz twórców plakatów i audio. Swoje miejsce na festiwalu znalazł też viral, czyli sztuka eksperymentalna i awangardowa. Wydarzenie było szansą na bliskie spotkanie ze sztuką niezależną, budzącą emocje i pozostawiającą przestrzeń do refleksji. Festiwal odbył się pod patronatem Prezydenta m.st. Warszawy, Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie, Uniwersytetu w Ostrawie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

W 2021 roku nie zabrakło również gratki dla melomanów. W październiku z koncertem wystąpili uczniowie Autorskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu I i II stopnia im. Krzysztofa Komedy. Popis swoich muzycznych umiejętności dały zespoły pod kierownictwem Michała Polcyna i Przemka Piłacińskiego. Kolejny taki koncert miał miejsce przed świętami i urozmaicił odwiedzającym pobyt na świątecznym jarmarku.

Wielbicielom sztuk graficznych zapewne przypadł do gustu Warszawski Festiwal Plakatów, który zawitał do Hali Gwardii w listopadzie. Możliwość zakupu plakatów oraz dedykowanych im akcesoriów sprawiła, że każdy uczestnik wydarzenia mógł sprawić sobie lub komuś bliskiemu oryginalny prezent.

Nie zabrakło także czegoś dla entuzjastów czytelnictwa i dobrej lektury. We współpracy z Czułym Barbarzyńcą odbyły się w grudniu targi książki, których gościem był Andrzej Kotański, autor „Wierszy o moim psychiatrze”.

Wspierając ideę ekologii i troski o środowisko naturalne, w maju zagościła w Hali Gwardii Strefa Zero Waste – czyli połączenie targów, prelekcji, dyskusji i warsztatów. Zwiedzający mogli dowiedzieć się, jak ograniczyć ilość wytwarzanych śmieci, a także zaopatrzyć się w domowy kompostownik oraz inne akcesoria niezbędne do ekologicznego gospodarowania odpadami. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta m.st. Warszawy.

Zeszły rok był czasem dobrego smaku, a dowodem na to były zorganizowane z dbałością o każdy szczegół wydarzenia o charakterze degustacyjnym i kulinarnym. Już w lutym Hala Gwardii miała przyjemność być gospodarzem Warsaw Coffee Festival 2021, czyli przygotowanego z rozmachem kawowego marketu. Smakosze tego aromatycznego napoju mieli szansę zaopatrzyć się podczas wydarzenia w najróżniejsze rodzaje doskonałej kawy. Imprezie towarzyszyły Mistrzostwa Polski Coffee in Good Spirits, które ze względów bezpieczeństwa odbyły się bez dostępu publiki na antresoli, były jednak transmitowane online. We wrześniu odbył się natomiast Warsaw Coffee Market, na którym czekały na odwiedzających stoiska wyselekcjonowanych wystawców, a także bogata strefa gastronomiczna. Całość uświetniły mistrzostwa w przygotowywaniu kawy organizowane przez SCA Poland.

Wraz z nastaniem wiosny i cieplejszej pogody, w maju do obiektu zawitała gratka dla wszystkich wielbicieli słodkości: Festiwal Czekolady i Lodów – Chocolate Market. Trudno sobie wyobrazić coś przyjemniejszego, niż dziesiątki stoisk pełnych słodkości, wypieków i akcesoriów. Oferta targów zachwyciła swoją różnorodnością i bogactwem smaków – od tych tradycyjnych, aż do najbardziej nowatorskich i wyszukanych pomysłów cukierników.

Nowe smaki i aromaty można było odkryć również w trakcie czerwcowego Funky Fest – Craft Beer Party, czyli targów piwa kraftowego. Wśród wystawców znalazły się najlepsze polskie i zagraniczne browary. Klienci mogli spróbować doskonałego, warzonego z najwyższą starannością piwa prosto z kranów lub zakupić piwo butelkowane. W lipcu odbyły się również edycja amerykańska i belgijska Funky Fest, a w październiku kolejna taka impreza inspirowana niemieckim Oktoberfest.

Z kolei wielbiciele wina mieli szansę spróbowania niezwykłych trunków w ramach Festiwalu Vinhos Verdes, który odbył się na przełomie lipca i sierpnia. Degustacje doskonałych, młodych win rodem z Portugalii, można było uzupełnić śródziemnomorskimi przekąskami. Nie zabrakło też rozmów z portugalskimi specjalistami od wina, dzięki którym można było poszerzyć swoją wiedzę i nabrać apetytu na kolejne winiarskie odkrycia.

We wrześniu na 3 dni Hala Gwardii przeistoczyła się w jeden wielki, kwitnący ogród z okazji wydarzenia, jakim była Wielka Sprzedaż Roślin. Miłośnicy roślin doniczkowych i ogrodowych mogli wybierać wśród ogromu ziół, kwiatów i rozmaitych sadzonek w bardzo korzystnych cenach. Mnogość zieleni wprowadziła do hali niezwykły klimat i relaksującą atmosferę.

Planując kalendarium wydarzeń, nie zapomniano również o zwierzakach. Czerwcowa edycja targów Dog & Cat Day stworzyła szansę na zaopatrzenie swoich pupili we wszystko, czego potrzebują. Na odwiedzających czekały karmy i przysmaki dla ukochanych czworonogów, a także wszelkie akcesoria niezbędne do opieki i pielęgnacji.

W czasie epidemicznych obostrzeń, organizatorzy dołożyli wszelkich starań, by wszystkie wydarzenia były bezpieczne dla odwiedzających. Zadbano również o to, by ich szeroka oferta stała się interesująca dla szerokiej grupy osób, a goście wydarzeń wynieśli z nich konkretną wartość. Kolejny rok w Hali Gwardii zapowiada się obiecująco, a zarządcy mają nadzieję stworzyć w nim jeszcze bardziej wyjątkową atmosferę i dotrzeć ze swoimi propozycjami do kolejnych odbiorców.

Zobacz także: Asseco Poland nowym najemcą w Cavatina Hall

CBR Events p. z o.o. jest gospodarzem Hali Gwardii od 2017 roku. Z powodzeniem realizuje swój autorski projekt reaktywacji zabytkowej hali skupiającej producentów małych manufaktur z unikatowym asortymentem, niespotykanym w innych sklepach sieciowych oraz entuzjastów oryginalnych konceptów miejskich marketów żywnościowo-rozrywkowych. Spółka posiada duże doświadczenie w zarządzaniu, organizacji imprez i wydarzeń o charakterze kulturalnym i sportowym oraz realizacji projektów społecznych.

Inspiracje zaczerpnięte przez operatora z podróży i odwiedzin w popularnych europejskich halach targowo-gastronomicznych pozwoliły stworzyć mu przestrzeń niedostępną dotąd w Warszawie. Od momentu przejęcia Hali Gwardii przez nowego gospodarza miejsce to nieprzerwanie tętni życiem.