Biura pełne roślin

Moda na zieleń w przestrzeniach biurowych nie słabnie

Szybko rozwijający się trend biophilic design, czyli przywracania natury do otoczenia człowieka, towarzyszy nam zarówno w przestrzeniach komercyjnych, jak i prywatnych. Przejawia się we wprowadzaniu do wnętrz naturalnych materiałów, oświetlenia i oczywiście roślin. Jak wynika z obserwacji firmy Tétris, lidera rynku fit-outu powierzchni komercyjnych, moda na zieleń zaczęła się przed pandemią, ale w ostatnim czasie jest jeszcze bardziej widoczna. Potęgują ją zmiany jakie zaszły w podejściu zarządców nieruchomości oraz pracodawców do funkcji biura stawiając w centrum zainteresowania większy komfort pracowników.

Hybrydowy model pracy zmienia oblicze biur na wielu płaszczyznach. Korporacje dostrzegają potrzebę przearanżowania wnętrz i dostosowania ich do nowych potrzeb użytkowników. Troska o dobre samopoczucie, przyjazną, domową atmosferę i ogólnie „well-being” już wcześniej wysuwała się na pierwszy plan. Teraz towarzyszy jej dodatkowo chęć zapewnienia jeszcze większego poczucia bezpieczeństwa. Zwraca się uwagę na to, by pracownicy czuli się w przestrzeni biurowej swobodnie i chcieli spędzać w niej czas. Odpowiedni klimat ma ich przyciągać.

Niewątpliwie pandemia wzmocniła w ludziach potrzebę bycia blisko przyrody, powrotu do korzeni. Zupełnie naturalnie więc w projektowaniu wnętrz prywatnych i komercyjnych zagościł w 2020 r. biophilic design, i jak na razie został z nami na dobre. Projektowanie w tym duchu stawia na tworzenie przestrzeni zainspirowanych otaczającą nas przyrodą. W fit-out’cie biur stosujemy coraz częściej materiały takie jak: drewno, filc, tkaniny naturalne, kamień. Pojawia się więcej wzorów, przyjemnych w dotyku faktur i oświetlenia zbliżonego do naturalnego. No i oczywiście roślin – czy to w doniczkach, czy też w postaci całych zielonych ścian – Anna Rębecka, Senior Creative Architect, Tétris

Rośliny na straży dobrego klimatu

Obcowanie z przyrodą przynosi mnóstwo korzyści: od obniżania poziomu stresu i przywracania równowagi emocjonalnej, przez wpływ na regenerację i podnoszenie kreatywności, produktywności oraz samopoczucia, aż po zmniejszenie liczby absencji w pracy. Pozwala odzyskać utraconą równowagę i odtworzyć naturalne warunki pracy, nauki oraz codziennego funkcjonowania.
Wprowadzając rośliny zielone do przestrzeni biurowych projektanci mają na uwadze nie tylko ich funkcje ozdobne. Stosuje się je także jako naturalne przegrody, które wyciszają, poprawiają akustykę i odpowiadają za intymny klimat.

Istotną rolą roślin jest oczyszczanie powietrza i zwiększanie jego wilgotności. Dzięki temu znacząco wpływają na komfort przebywania w pomieszczeniu. Poprawiają wydajność, dobre samopoczucie i ocieplają wnętrze. Jest to jeszcze bardziej istotne w ostatnim czasie. Po miesiącach pracy zdalnej czy hybrydowej, pracodawcy chcą zachęcić pracowników do powrotu do biur, stwarzając im warunki kojarzące się z domem, ale ponadto gwarantujące ergonomiczne i sprzyjające zdrowiu środowisko pracy. Zieleń jest w tym bardzo pomocna – Anna Rębecka, Senior Creative Architect, Tétris

Do niedawna rośliny zielone w biurach były luksusem, a dzisiaj są niezbędnym elementem ich wykończenia. Jednak wciąż wiele firm nie decyduje się na nie, gdyż obawiają się wysokich kosztów utrzymania. Odpowiedzią na te problemy są m.in. zielone ściany i odpowiednie systemy wspierające pielęgnację.

Zielone lobby w biurowcu Marynarska Point

Dobrym przykładem wprowadzenia roślin do biurowych wnętrz jest projekt zrealizowany w 2020 roku dla Sandres Investments. Eksperci z Tétris wzięli na warsztat fit-out strefę wejściową budynku biurowego Marynarska Point 2 w Warszawie. Rewitalizacja obejmowała odświeżenie recepcji, atrium, holi windowych i toalet ogólnodostępnych na parterze – w sumie 390 mkw. powierzchni. W centrum lobby stanęła drewniana konstrukcja domku z ogromną ilością egzotycznej zieleni oraz stolikami i kanapami. Położenie tej strefy spotkań i relaksu oraz układ pomieszczenia wpływają na cyrkulację ruchu przez hol w taki sposób, by wymusić przejście w jej pobliżu. „Domek” zachęca do zatrzymania się w zielonej dżungli, w której można odpocząć wśród kojących roślin.

Pomysł na nową aranżację lobby zrodził się ze skojarzenia z tworzeniem zielonej oazy na betonowej pustyni. Modernizacja części wspólnych miała na celu przekształcenie tej mało używanej dotychczas przestrzeni w miejsce spotkań, tętniące życiem, zachęcające do odpoczynku lub pracy w przyjemnym otoczeniu. Już od wejścia gości wita zielona ściana za recepcją, która przyciąga wzrok do tonącej w roślinach, ażurowej bryły w sercu atrium. Zaproponowaliśmy najprostszy kształt domu z dwuspadowym dachem, co wzmacnia wrażenie intymności i przytulności. Wewnątrz umiejscowiliśmy kanapę z wysokim oparciem pochłaniającym dźwięki oraz dodatkowe stoliki, fotele i krzesła. Rośliny poprawiły akustykę lobby i wilgotność powietrza – Anna Rębecka, Senior Creative Architect, Tétris

Rośliny zostały skrupulatnie dobrane tak, aby mogły bez problemu żyć w tej zamkniętej przestrzeni. Rozwijają się, zagęszczają i tworzą prawdziwą dżunglę. Za wprowadzenie zieleni do pomieszczenia i jej utrzymanie odpowiada firma 4Naturesystem – Wertykalni, która zastosowała innowacyjne rozwiązania w obszarze nawadniania i utrzymania roślin.

Projekt aranżacji oparliśmy na roślinach pnących i filtrujących powietrze oraz takich, które łatwo adaptują się do trudniejszych warunków życia w biurowcach m.in. Philodendron Scandens i Brasil, Epipremum aureum, Zielistka, Aglaonema. W donicach pojawiły się również egzotyczne odmiany, takie jak Philodendron Xanadu czy Monstera Delicious – Iwona Kastunowicz, Head of Commercial Development, 4Nature System – Wertykalni

W projekcie wykorzystaliśmy ponad 11 mkw. roślin, w dwóch systemach zazielenienia – roślinność punktowa w części wspólnej oraz w lobby system wertykalny oparty na autorskiej technologii modułów 4NS oraz technologii IoT, która umożliwia zdalne kontrolowanie cykli nawadniania, poziomu wody w zbiornikach i mierzenie wilgotności podłoża. Mikrokontroler jest podłączony do modułu Wi-Fi, który wykrywa dane za pomocą czujników i przesyła je przez aplikację mobilną. Pozwala to zdalnie monitorować stan zielonej ściany i ogranicza częstotliwość serwisów pielęgnacyjnych. Jest to szczególnie ważne w dobie Covid, a jednocześnie obniża koszty związane z opieką nad roślinami średnio o 30%-50%. Ponadto, woda bogata w składniki odżywcze jest recyrkulowana, co zapewnia wysoką efektywność jej zużycia – oszczędność sięga do 20%. Co więcej, konstrukcja wertykalna pozwala na wprowadzenie większej ilości zieleni na małej powierzchni – Iwona Kastunowicz, Head of Commercial Development, 4Nature System – Wertykalni

„Garden Point” w Marynarska Point 2 to modernizacja zgodna z najnowszymi trendami, skupiona na ludziach i ich potrzebach. Nie dotyczyła ona jedynie części wspólnych we wnętrzu obiektu, ale też otoczenia, w którym pojawiło się więcej zieleni oraz mebli miejskich. Rewitalizacja ogrodu to przykład wykorzystywania nie tylko potencjału samego budynku, ale i jego zewnętrznej części. Istotna jest tu również dbałość o środowisko naturalne – wybrano rośliny, które sprzyjają owadom, szczególnie tym zapylającym, a jednocześnie eliminują problem nadmiaru wody w glebie. Z tą myślą, przestrzeń została wyposażona w specjalne domki dla owadów.

Zagraniczne trendy

W Europie i na Świecie jest sporo przykładów wykorzystania w komercyjnych powierzchniach biurowych koncepcji uprawy roślin zintegrowanej z budynkiem (BIA – Building-integrated agriculture). Na dachach budynków powstają uprawy szklarniowe i ogrody, które są coraz bardziej doceniane i pożądane przez korporacje, jako dodatkowe miejsca odpoczynku dla pracowników na świeżym powietrzu.

Innowacyjne projekty, realizowane także przez Tétris w różnych krajach, obejmują instalowanie szklarni na dachach i ogrodów wertykalnych w przestrzeniach dla firm, co przynosi trwałe, społeczne korzyści. Inspirującym przykładem jest biuro InteriorWorks w Amsterdamie. Wnętrze posiada certyfikat WELL i obejmuje wewnętrzny ogródek z ziołami używanymi do przygotowania posiłków dla personelu oraz ogród na dachu – Anna Rębecka, Senior Creative Architect, Tétris

Zielone przestrzenie biurowe są coraz bardziej doceniane przez pracowników, szczególnie z młodszych pokoleń, zarówno ze względu na preferencje dotyczące stylu życia i udogodnień, jak i wpływu, jaki wywieramy na planetę.

Tétris jest spółką zależną JLL, firmy z listy Fortune 500. To wiodąca firma projektująca i wykonawcza. Jej misją jest projektowanie i budowanie tętniących życiem przestrzeni, które inspirują ludzi do lepszego myślenia, lepszej pracy i lepszego życia. Z globalnym zespołem inżynierów, architektów i projektantów, Tétris jest w stanie dostarczyć pełen zakres usług, aby zaspokoić potrzeby klientów od projektu po budowę i wybór mebli (FF&E). W skali globalnej, od momentu powstania w 2003 roku, firma rozwinęła się w 18 krajach na trzech kontynentach, z zespołem ponad 820 osób zlokalizowanych w 35 biurach. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź tetris-db.com.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.