- Zakończył się fit-out gdańskiego biura Dynatrace – wielofunkcyjna przestrzeń ma sprzyjać kreatywnej pracy i integrować lokalne środowisko IT.
- Na 4,2 tys. m2 i 4 piętrach budynku Platinum w kompleksie Alchemia działa drugie największe spośród centrów R&D firmy.
- Projekt biura powstał w pracowni Planet Architects, a za przebieg jego realizacji odpowiadała międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield.
W gdańskim biurze Dynatrace pracuje 320 osób. To drugie największe centrum R&D w globalnych strukturach firmy. W ciągu 3 lat zespół powiększy się o 150 pracowników. Firma prowadzi działalność w 60 oddziałach zlokalizowanych m.in. w Europie, obu Amerykach i na Bliskim Wschodzie. Jej centrala znajduje się w austriackim Linz.
– Branża IT jest pod względem pozyskiwania pracowników bardzo konkurencyjna. Aby się wyróżniać, musimy być dla pracowników atrakcyjni na różnych płaszczyznach – zawodowo i nie tylko. Dlatego dajemy członkom naszego zespołu autonomię działania przy innowacyjnych i wymagających projektach. Poza tym prowadzimy działalność w atrakcyjnym mieście, a od września 2021 r. również w odnowionym, różnorodnym funkcjonalnie biurze. Jestem przekonany, że nasza nowa przestrzeń sprzyja kreatywności i dla wielu specjalistów stanie się ważnym argumentem za podjęciem z nami współpracy – mówi Adam Jakubowski, development Lab lead w Dynatrace Inc.
Firma zajmuje 4,2 tys. m2 na 4 piętrach budynku Platinum w kompleksie biurowym Alchemia w Gdańsku. Pozbawiona open space’ów przestrzeń podzielona jest na strefy dopasowane funkcjonalnie do charakteru wykonywanych zadań.
– Dynatrace to wiodąca na świecie firma działająca w obszarze Software Intelligence. Trójmiejskie centrum R&D przez ostatnie lata dynamicznie się rozrastało. Dzięki konsekwentnie realizowanej strategii, z sukcesem nadal przyciąga najlepszych specjalistów z branży IT. Za rozwojem firmy podążają zmiany w przestrzeni biurowej. Od niewielkiego biura przy ul. Dmowskiego, przez przeprowadzkę do nowoczesnej Alchemii, aż do ekspansji na kolejne piętra budynku. Pierwotna aranżacja została całkowicie przebudowana zgodnie z głównymi trendami w kształtowaniu środowiska pracy – dodaje Adam Shroeder, Regional Head – North Region Poland z Office Department Cushman & Wakefield.
Modułowe meble, strefy odpoczynku i firmowy „rynek”
W biurze znajdują się zarówno tradycyjne stanowiska biurowe, jak i m.in. ramy, nisze, budki czy hot deski. To miejsca do tymczasowej pracy w pojedynkę w ciszy oraz w grupach w dynamicznym otoczeniu. Wyposażenie biura ma wspierać interakcję między pracownikami, dlatego duża część mebli to systemy modułowe, pozwalające na łatwą rearanżację.
– Nasze podejście do projektu od samego początku opierało się na partycypacji. W portfolio mamy wiele oddziałów Dynatrace, dlatego przy każdym projekcie łączymy sprawdzone rozwiązania architektoniczne dopasowane do brand identity firmy z lokalnymi potrzebami pracowników. Podczas warsztatów partycypacyjnych określiliśmy najważniejsze założenia, a następnie przetłumaczyliśmy je na język architektoniczny. To właśnie polaczenie kultury firmy w skali globalnej wraz z cechami Trójmiasta i jego mieszkańców czyni ten projekt wyjątkowym – tłumaczy Magdalena Nalepa z biura Planet Architects, odpowiedzialnego za projekt biura.
Uzupełnieniem strefy kreatywnej aktywności są strefy odpoczynku: Gaming Lounge, Library Lounge, Sea View Lounge oraz Creative Lounge. Na każdym piętrze znajduje się także 4-metrowy stół z litego drewna – charakterystyczny element biur Dynatrace m.in. w Linz, Graz, Hagenbergu i Wiedniu. Jednym z najważniejszych miejsc w biurze jest przestrzeń kuchenno-spotkaniowa Galileo. To swego rodzaju „rynek” – centralne miejsce spotkań, połączone technologicznymi gadżetami z innymi oddziałami firmy.
– Chcemy, aby ta część naszego biura była w jak największym stopniu otwarta. Ma to być miejsce spotkań pracowników – w godzinach pracy i w czasie wolnym. To także scena dla eventów integracyjnych. Wewnętrznych, ale i zewnętrznych, bo nasze plany zakładają udostępnianie tej przestrzeni lokalnemu środowisku IT – dodaje Adam Jakubowski.
Kosmiczne murale na ścianach biura
Wspólną cechą projektowanych przez Planet Architects biur Dynatrace są prace lokalnych artystów, wprowadzające sztukę do „sterylnego” świata IT. Ściany gdańskiego centrum R&D zdobią wykonane przez Hardziej Studio murale, łączące identyfikację wizualną firmy z kolorystyką każdego piętra.
– Biura R&D Dynatrace w Europie i Stanach Zjednoczonych tworzą Galaktykę Dynatrace, dlatego projekty w gdańskim oddziale prezentują m.in. tematy astronomii czy filmów science-fiction – opowiada Monika Serafin, Employer Branding Specialist. — W przestrzeni znalazło się także miejsce na artystyczną ekspresję dzieci pracowników i pracowniczek biura. Stworzyliśmy akcję plastyczną dla dzieci. Otrzymaliśmy ponad 60 prac, na podstawie których powstał kolaż. Murale z pracami dzieci zdobią łączniki pomiędzy piętrami biura.
Źródło: Dynatrace Inc.
O Cushman & Wakefield
Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 50 tysięcy pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2020 roku jej przychody wyniosły 7,8 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.com lub na Twitterze: @CushWake
[…] Zobacz także: Dynatrace z nowym biurem w Gdańsku […]