Biura, będące miejscem optymalnym dla współpracy i budowania relacji w zespołach, zapewniają komfortowe warunki pracy i pozytywnie wpływają na rozwój biznesu. Są wspólną przestrzenią dla mikrospołeczności jaką jest przedsiębiorstwo, pełnią również funkcję jego wizytówki. Od kilku lat firmy zmieniają swoje podejście do wyboru siedziby, kładąc większy niż kiedykolwiek nacisk na poszukiwanie lokalizacji, które gwarantują znakomitą komunikację z całą aglomeracją warszawską oraz najwyższej jakości przestrzeń biurową i szereg udogodnień ułatwiających pracę. Muszą mieć także atrakcyjne otoczenie, pozwalające m.in. na zaspokajanie prywatnych potrzeb pracowników. Wiąże się to ze zmianami na rynku, związanymi z rosnącym znaczeniem pracowników, a co za tym idzie – zwiększającym się znaczeniem spełniania ich oczekiwań, również w odniesieniu do lokalizacji i jakości siedziby firmy, a także jej otoczenia. Takie warunki zapewnia warszawska Wola, która doskonale odpowiada na zróżnicowane, często złożone oczekiwania, stająca się na naszych oczach głównym centrum biznesowym stolicy.
Numer jeden wśród stref biznesowych
Na terenie warszawskiej Woli jest już ponad 1,13 mln m2 powierzchni biurowej. Liczba ta stawia okolice Ronda Daszyńskiego w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o wielkość stref biurowych w Polsce. Na atrakcyjność dzielnicy wpływa m.in. swobodny transport komunikacją miejską oraz spójna, przemyślana zabudowa, uwzględniająca istniejące zasoby tej części miasta. Choć większość nowych inwestycji to nowoczesne biurowce, powstają także budynki mieszkaniowe i obiekty wielofunkcyjne, a także atrakcyjne pasaże, place, restauracje i przestrzenie usługowe.
Wolska strefa biurowa rozwija się w zrównoważony sposób. Niegdyś była dzielnicą zdominowaną przez przemysł, prężnie działające fabryki i magazyny. Z czasem zamieniały się one w nieestetyczne pustostany, które zostały zburzone i zastąpione nowoczesnymi projektami łączącymi w sobie wiele funkcji oraz tworzącymi nowe przestrzenie publiczne – kulturalne, handlowe i rozrywkowe. Deweloperzy wzbogacili krajobraz Woli także o inwestycje typu mixed-use, które powstały dzięki rewitalizacji pofabrycznych nieruchomości. Wola to pierwszy przypadek obszaru w Warszawie, gdzie rozwój infrastruktury stref biurowych zintegrowany został z rozbudową transportu publicznego, w tym otwarciem drugiej linii metra. Dobre skomunikowanie z innymi częściami miasta to kluczowy atut w przypadku miejsc takich jak strefy biurowe, gdzie na niewielkim obszarze pracuje wiele tysięcy ludzi.
Umiejscowienie siedziby w „modnej” dzielnicy, jest elementem budowy prestiżu wśród pracowników, ale też partnerów biznesowych. Na siedziby central i zarządów firm chętniej wybierane są biurowce w takich właśnie miejscach. Dogodna lokalizacja wpływa pozytywnie na wizerunek przedsiębiorstw. Wola staje się miejscem, w którym swoje siedziby ma wiele korporacji, jak i bardziej lokalnych biznesów. Zalety tej dzielnicy już kilka lat temu dostrzegła międzynarodowa firma Hines, decydując się na budowę obiektów Proximo oraz Proximo II. Na początku 2020 roku, widząc rosnący potencjał Woli, po raz kolejny zainwestowała w przestrzeń biurową w tej okolicy, nabywając budynek Wola Center, który dziś udostępnia swoim najemcom.
Wola – miejsce, w którym chce się pracować
Warszawska Wola to obszar, który jest atrakcyjny zarówno dla inwestorów, firm wynajmujących przestrzenie biurowe, jak i pracowników. W walce firm o największe talenty najistotniejsze staje się dopasowanie do przemian na rynku pracy, wejście w obszar „rynku pracownika” i spełnienie jego oczekiwań. Z punktu widzenia zatrudnionego priorytetem jest świetne położenie i dogodny dojazd do miejsca pracy. Trwająca pandemia wzmacnia jedynie trendy już od dawna widoczne na rynku. Z badania wykonanego przez Kincentric wynika, że po okresie pracy zdalnej do biur najchętniej wracają pracownicy, którym dojazd zajmuje do 15 minut. Im bardziej ten czas się wydłuża, tym mniej osób decyduje się na pracę stacjonarną. W pełni komfortowym czasem podróży do pracy w percepcji pracowników jest czas do 30 minut, a tzw. optymalnym do 45 minut. Najczęściej na home office decydują się pracownicy, którzy zmuszeni są dojeżdżać do biura dłużej niż półtorej godziny. Takie deklaracje składał co piąty badany. Spełnienie parametrów optymalnego czasu dojazdu dla pracowników pochodzących z bardzo zróżnicowanych obszarów możliwe jest jedynie w przypadku lokalizacji premium, cieszących się wyśmienitą infrastrukturą komunikacji publicznej – takim obszarem jest Wola.
Linie tramwajowe, bliskość metra i przystanków komunikacji miejskiej to niezwykle istotny element wyznaczający atrakcyjność strefy biurowej. Z każdej części miasta dojazd do Woli Center jest wygodny i możliwy w optymalnym czasie, dzięki bliskości metra (Rondo Daszyńskiego), stacji kolejowych (Warszawa Ochota, Centralna i Główna), linii tramwajowych i autobusowych, a także ważnych dróg stołecznych. Niewątpliwym atutem tej okolicy jest układ drogowy, który nawet w godzinach szczytu nie traci płynności, jak również możliwość sprawnego dotarcia do zachodniej części obwodnicy miasta samochodem. Istotne jest dobre połączenie ze strategicznymi miejscami: lotniskiem, stacjami kolejowymi, miejskimi arteriami, trasami wylotowymi i ważnymi instytucjami oraz innymi popularnymi siedzibami korporacji, będących liderami swoich rynków. Ułatwienie w poruszaniu się na większe odległości sprzyja organizacji spotkań, przemieszczaniu się między oddziałami firm, a co za tym idzie – rozwojowi biznesu. Dobry dojazd w szerszym ujęciu to infrastruktura, taka jak drogi i ścieżki rowerowe. Biurowiec Hines otoczony jest drogami dla jednośladów, które ułatwiają dojazd do biura osobom niezmotoryzowanym lub wybierającym aktywny sposób dotarcia do pracy, mieszkającym w różnych częściach Warszawy. Unikalną przewagą konkurencyjną tej lokalizacji jest połączenie korzyści płynących z umiejscowienia biurowca na biznesowej Woli z wyjątkowym, kameralnym bezpośrednim otoczeniem. Obiekt znajduje się bowiem w drugiej linii budynków oddalonych o 200 metrów od głównej arterii komunikacyjnej i stacji metra, łącząc świetną dostępność z unikalnym ograniczeniem zgiełku okolicznych dróg.
Zróżnicowana infrastruktura kluczem do sukcesu
Okolice biurowca Wola Center oferują całą gamę udogodnień i miejsc, w których można załatwić najważniejsze sprawy oraz odpocząć, nie oddalając się od miejsca pracy. Jednym z nich jest bliskość kawiarni i restauracji, do których można pójść na lunch, zintegrować się z zespołem lub odbyć spotkanie biznesowe. W zależności od potrzeb i rangi spotkania warto mieć „pod ręką” zarówno mniej, jak i bardziej prestiżowe lokale. Innym rodzajem pożądanych udogodnień są usługi, jak np. bank, poczta lub urzędy, centra medyczne oraz dentystyczne. Na parterze w biurowcu Wola Center niebawem działać będzie przychodnia LUX MED, co ułatwi dostęp do kompleksowej opieki medycznej. Użytkownicy biurowców zwracają również uwagę na obiekty sportowe, sale do fitnessu lub jogi, baseny i siłownie, z których mogą skorzystać przed lub po pracy. Sklepy, apteki, miejsca do uprawiania sportu, a nawet centrum medyczne znajdują się bezpośrednim otoczeniu Wola Center.
Kolejnym istotnym elementem otoczenia siedziby firmy jest infrastruktura wellbeing. Składają się na nią m.in. ścieżki rowerowe, które mogą ułatwiać dotarcie do pracy jednośladem, ale też dające możliwość rekreacji po godzinach. Dobrze też, gdy w otoczeniu biurowca zlokalizowane są parki, skwery i łąki. Park Wolności przylegający do Muzeum Powstania Warszawskiego to kolejny niezaprzeczalny atut okolicy Woli Center. Gdy pogoda sprzyja, można w nim odpocząć, zjeść posiłek lub przenieść pracę biurową na jedną z tamtejszych ławek. Otoczenie biura przekłada się na jakość pracy, wpływając na wiele aspektów poza nią, ułatwiając codzienne życie z korzyścią dla samopoczucia i produktywności pracowników. Atrakcyjna infrastruktura może mieć niebagatelne znaczenie także dla samego biznesu. W wielu miejscach otaczających biurowiec można zorganizować spotkania, a nawet pracę czy integrację zespołu. Wybór komfortowej lokalizacji jest kluczowy w łatwym i efektywnym budowaniu relacji oraz w rozwijaniu biznesu.
Ale to nie wszystko…
Firmy, wynajmujące powierzchnię wewnątrz biurowca Wola Center, mogą liczyć na komfortową i dużą przestrzeń oraz niespotykaną elastyczność aranżacji. Powierzchnia jednego piętra, przeznaczona pod ich użytkowanie (floorplan), wynosi nawet ponad 4,5 tys. m² – to unikalny atut tej lokalizacji na tle konkurencyjnych budynków. Biurowiec na warszawskiej Woli został zaprojektowany z myślą o komforcie przyszłych użytkowników. Dlatego okna w budynku, w przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych obiektów, są uchylane. Wpływa to pozytywnie nie tylko na dobre samopoczucie pracowników, ale również na ich bezpieczeństwo, umożliwiając regularne wietrzenie pomieszczeń oraz znacząco zmniejszając zagrożenia, m.in. wirusem COVID-19.
Wola Center jest doskonałym przykładem obiektu, który odpowiada na rosnące wymagania zarówno pracowników, jak i całych organizacji. Dzięki wielu udogodnieniom w pobliżu, atrakcyjnej lokalizacji oraz rozwiniętej infrastrukturze stanowi świetną odpowiedź na zapotrzebowanie firm szukających prestiżowej i wygodnej siedziby spełniającej jednocześnie zróżnicowane oczekiwania pracowników niezależnie od ich miejsca zamieszkania.
Rafał Lisak, Asset Manager, Hines Polska Sp. z o.o.
Zobacz także: Nowi najemcy Adgar Park West wynajęli ponad 1000 mkw. powierzchni biurowej
[…] Zobacz także: Wola – nowe centrum biznesowe Warszawy […]