Cushman & Wakefield: 16% magazynów w Polsce ma już ekologiczny certyfikat

Industrial Goes Green

Ponad 80% najemców powierzchni magazynowych pyta o proekologiczne rozwiązania w magazynach – wynika z badań międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield. Skąd takie zainteresowanie ze strony najemców?  I ile eko-magazynów znajdziemy w konkretnych regionach Polski? Na te pytania odpowiadają eksperci firmy w najnowszym raporcie „Industrial Goes Green”.

Według danych firmy Cushman & Wakefield w ciągu minionych sześciu lat zasoby powierzchni magazynowej w Polsce podwoiły się, a już wkrótce przekroczą 20 mln mkw., co będzie stanowić ponad 50% całkowitej podaży w pięciu krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Takie sukcesy cieszą jeszcze bardziej, kiedy okazuje się, że razem z zapotrzebowaniem na powierzchnie magazynowe rośnie też świadomość ekologiczna najemców i deweloperów:

Nowe magazyny i fabryki coraz wyraźniej wpisują się w trend rozwoju zrównoważonego budownictwa, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska naturalnego. Obecnie temat rozwiązań proekologicznych pojawia się w przypadku każdego dużego projektu magazynowego realizowanego w formule „pre-let” i jest zwykle szczegółowo omawiany i opracowywany jeszcze na etapie negocjowania kontraktu – mówi Joanna Sinkiewicz, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Cushman & Wakefield.

Eko-certyfikacja

Ekologiczność magazynu można potwierdzić m.in. za pomocą certyfikatów BREEAM lub LEED, które świadczą o tym, że budynek przemysłowy został zaprojektowany i zbudowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jak przyznaje Ryszard Gwóźdź, Senior Technical Manager w Cushman & Wakefield, taka certyfikacja coraz wyraźniej widoczna jest w polskich magazynach:

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku biurowców – certyfikacja ekologiczna budynków magazynowych i przemysłowych systematycznie staje się w Polsce rynkowym standardem. Zarówno najemcy, jak i właściciele obiektów magazynowych i przemysłowych coraz częściej dostrzegają pozytywne aspekty związane z procedurą weryfikacji ekologicznej. To jeden z najistotniejszych trendów na rynku nieruchomości przemysłowych w ostatnim roku.

 Z danych firmy Cushman & Wakefield wynika, że całkowita liczba obiektów certyfikowanych w Polsce wynosi 139, co stanowi 16% wszystkich budynków magazynowych w kraju[1]. Powierzchnia tych inwestycji to z kolei 3,8 mln mkw., czyli 19% całkowitych zasobów magazynowych w Polsce.

Pod względem liczby certyfikowanych obiektów przeznaczonych na wynajem najlepiej wypada województwo śląskie z 34 eko-magazynami. W województwie mazowieckim znajdziemy 30 certyfikowanych magazynów, natomiast w województwie dolnośląskim 22. Nie najgorzej radzą sobie też województwa: łódzkie (16), pomorskie (13) oraz wielkopolskie (10). W pozostałych regionach liczba ta nie przekracza 4.

Jak dotąd, najlepsze obiekty w Polsce uzyskały ocenę „Excellent” w systemie BREEAM – są to dwa budynki CTPark Opole oraz Tetra Park w Tomaszkowie.

Czy warto inwestować w ekologię?

Większość najemców i deweloperów staje przed tym samym dylematem: czy to się opłaca? Eksperci firmy Cushman & Wakefield przekonują, że w wielu przypadkach takie rozwiązania przynoszą realne korzyści, także finansowe:

Inwestorzy poszukujący najlepszych obiektów logistycznych będą w przyszłości w coraz większym stopniu zwracać uwagę na jakość portfeli logistycznych, mierzoną między innymi właściwą charakterystyką energetyczną budynków i potwierdzoną odpowiednimi certyfikatami. Stosowanie rozwiązań ekologicznych w budownictwie będzie zatem coraz częściej postrzegane jako element przyczyniający się do osiągania przewagi konkurencyjnej na kilku płaszczyznach funkcjonowania rynku, począwszy od większego zainteresowania najemców i wzrostu zaangażowania deweloperów, na preferencjach funduszy inwestycyjnych skończywszy – mówi Adrian Semaan, Senior Research Consultant, Cushman & Wakefield.

Technologie przyszłości

W najnowszym raporcie firmy Cushman & Wakefield ”Industrial Goes Green” eksperci zawarli wiele cennych wskazówek dla firm, które są zainteresowane wprowadzaniem ekologicznych technologii do przestrzeni magazynowych. Autorzy przedstawili w nim wyniki swojego pionierskiego, kompleksowego badania rynku powierzchni magazynowych pod kątem stosowanych rozwiązań ekologicznych w budynkach przemysłowych. Do udziału w badaniu zaproszono wszystkich czołowych deweloperów magazynowych działających w Polsce. Analizie poddano takie zagadnienia jak: stosowanie odzysku ciepła ze sprężarek powietrza, oświetlenia LED, fotowoltaika, gruntowe wymienniki ciepła, pompy ciepła, destratyfikatory powietrza, izolacyjność ścian i dachów. Sprawdzono także wykorzystanie wody szarej oraz CO2 jako czynnika chłodniczego, a także użycie wody opadowej.

Dodatkowo raport zawiera krótkie wprowadzenie do wspomnianych zagadnień, zalety i wady poszczególnych rozwiązań oraz propozycje dalszych ulepszeń. Analiza i wyniki badania zostały wzbogacone przykładami praktycznego zastosowania rozwiązań ekologicznych w magazynach w Polsce.

Cały przychód uzyskany od partnerów raportu przedstawiających przykłady ekologicznych rozwiązań w konkretnych projektach został przekazany na realizację celów Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii. Wśród deweloperów, którzy wsparli tę inicjatywę, znaleźli się 7R, CTP, GLP, Logicor, Panattoni Europe, Prologis oraz SEGRO.

Pełen raport można pobrać tutaj

Listę certyfikowanych magazynów można zobaczyć na industrial.pl

 

[1] Na podstawie danych Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC).

O Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 53 tysiące pracowników w 40 0 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2019 roku jej przychody wyniosły 8,8 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.com lub na Twitterze: @CushWakeCE

Więcej publikacji na temat magazynów tutaj