Rozwiązania technologiczne, które zyskały w pandemii koronawirusa

Pandemia i lockdown to trudny sprawdzian dla wielu branż, jednak niektóre rozwiązania już dostępne na rynku lub rozwijające się prężnie w ostatnim czasie okazują się być doskonałą odpowiedzią na nasze nowe potrzeby. Ostatnie miesiące to czas rozkwitu między innymi technologii umożliwiających przeprowadzanie wielu procesów w trybie zdalnym, usprawniających działania pracowników medycznych czy automatyzujących codzienne zadania firm.

Ostatni rok, którego hasłem przewodnim była pandemia koronawirusa, był trudny dla wielu branż. Wiele firm nie daje rady funkcjonować w nowych warunkach, odnotowując z miesiąca na miesiąc coraz większe straty, a w skrajnych przypadkach – tracąc źródło dochodu i zamykając biznes. Niektórzy, bardziej elastyczni, dostosowują się do nowych realiów zmieniając nieco strategię działania, co nie zawsze jest jednak możliwe. Istnieją jednak także branże i rozwiązania, które na pandemii zyskują, a ich produkty i usługi okazują się szczególnie przydatne w dobie przeniesienia wielu aspektów życia do trybu zdalnego i zwiększenia roli bezpieczeństwa. To przede wszystkim te związane z branżą IT i światem online, ale również oferujące usługi szczególnie istotne w kontekście walki z pandemią i utrzymania dystansu społecznego.

E-learning i szkolenia online

Trwający od marca lockdown już prawie rok utrudnia lub uniemożliwia przeprowadzanie szkoleń, spotkać czy konferencji w trybie stacjonarnym. To samo tyczy się także szkół i uczelni wyższych – wiele osób uczy się obecnie na odległość, wykorzystując potencjał e-learningu. Sytuacja kreuje zatem popyt na rozwiązania umożliwiające naukę i przeprowadzanie spotkań w trybie zdalnym przy użyciu narzędzi e-learningowych oraz platform ułatwiającym komunikację z dowolnego miejsca na świecie. W ostatnich miesiącach popularność zyskały także webinaria i live’y, wspomagające działania z zakresu komunikacji wielu firm. Rok 2020 był także prawdziwą szansą dla producentów oferujących rozwiązania online dla biznesu, które pomagają w organizacji pracy, zarządzaniu projektami czy  udostępnianiu materiałów.

Technologie wspierające walkę z pandemią

Pandemia to większe zapotrzebowanie na nowoczesne technologie, które zapewniają bezpieczeństwo i dbają o zachowanie wysokiej jakości produktów – zarówno na etapie transportu, jak i przechowywania. Technologie monitorujące warunki, w jakich znajdują się farmaceutyki, zyskują na znaczeniu szczególnie w ostatnim czasie, w którym placówki medyczne zmierzyły się z nowym wyzwaniem logistycznym – dystrybucją i przechowywaniem szczepionek na koronawirusa.

 – Systemy kontrolujące warunki przechowywania leków oraz szczepionek znacznie ułatwiają codzienną pracę pracowników medycznych, którzy nie muszą stale kontrolować poziomu temperatury, w jakiej trzymane są produkty. Możliwe jest to dzięki powiadomieniom, które natychmiast informują o zachodzących nieprawidłowościach, umożliwiając szybką reakcję zapobiegającą marnowaniu farmaceutyków – tłumaczy Jérémy Laurens, CEO firmy Blulog, dostarczającej nowoczesne rozwiązania monitoringu temperatury.

Kontrola warunków transportu i przechowywania ma ogromne znaczenie także dla zachowania jakości produktów spożywczych, wykorzystywanych w restauracjach oraz przez firmy cateringowe. Nowy model biznesowy, jakim jest dostawa posiłków do domu klienta, sprawia, że zachowanie świeżości potraw jest jeszcze istotniejsze ze względu na narażenie na trudne warunki podczas transportu.

Sztuczna inteligencja

Pandemia i zmiana warunków rynkowych to także szansa dla rozwoju sztucznej inteligencji. Według sondażu firmy badawczej Gartner 30% inwestycji w sztuczną inteligencję przyśpieszyło w czasie globalnego kryzysu, co jest niezwykłym wynikiem w porównaniu ze spadkami w innych branżach. Sztuczna inteligencja umożliwia komunikację z klientami przy wykorzystaniu chatbotów, automatyczne dopasowanie ofert do preferencji klientów na podstawie zebranych danych, sprzedaż wirtualną czy opracowywanie skomplikowanych modeli predykcyjnych. Skorzystać na niej przede wszystkim branża logistyczna, finansowa czy IT, w których AI funkcjonuje na szeroką skalę.

Podpis elektroniczny

Podpis elektroniczny oraz inne rozwiązania ułatwiające elektroniczny obieg dokumentów zyskały na znaczeniu w sytuacji, gdy wiele spraw chcemy lub musimy załatwić online, bez konieczności bezpośredniego kontaktu i wizyt w placówkach bankowych czy administracji państwowej. Pandemia przyśpieszyła także procesy cyfryzacji w firmach, a podpis elektroniczny znacznie ułatwia zdalne załatwianie wszelkich formalności związanych z działalnością biznesową. Podpis elektroniczny umożliwia podpisywanie wszelkich dokumentów, w tym umowy, wnioski urzędowe, e-faktury czy oświadczenia.

Zobacz także: Czy reforma planowania przestrzennego wzmocni rolę partycypacji społecznej?

_____________________________________________

Blulog swoją technologię udostępnia zarówno indywidualnym podmiotom, jak i dużym sieciom handlowym. O skuteczności rozwiązania przekonały się już m.in. francuskie restauracje, apteki, szpitale, sieci handlowe i firmy logistyczne, oraz polskie przedsiębiorstwa. Technologia ta ma szansę zrewolucjonizować zakupy towarów wrażliwych na zmiany temperatury czy wilgotności powietrza. Warto o niej pamiętać, budując swoje przewagi konkurencyjne na e-rynku, chcą tym samym oferować klientom wysokiej jakości, świeże produkty i pełnowartościowe leki.

Blulog jest polsko-francuską firmą. Polscy konstruktorzy od wielu prowadzą badania na rozwojem technologii M2M. W efekcie marka tworzy rozwiązania monitoringu za pomocą urządzeń wielkości karty kredytowej o precyzyjnych i unikalnych funkcjach.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.