Zielone tereny blisko centrum miasta – w tym kierunku patrzą rodziny poszukujące mieszkań we Wrocławiu. Potwierdzają, że lokalizacja jest kluczowa, ale coraz większego znaczenia nabierają dla nich ogródki, balkony i części wspólne. Takie wnioski płyną z analizy sprzedaży nowej inwestycji „Atmo”, której budowa niedługo rozpocznie się na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu.
Mimo że liczba mieszkań wprowadzonych do sprzedaży na sześciu największych rynkach w Polsce spadła w ostatnim roku o 24%*, niektórzy deweloperzy pozostali bardzo aktywni, szczególnie w drugiej połowie roku. Ich dużą aktywność widać np. we Wrocławiu, gdzie w IV kwartale do sprzedaży trafiło o 21% więcej mieszkań niż w kwartale III.
Ponad 200 mieszkań w drugiej połowie roku wprowadził deweloper Eiffage Immobilier Polska, który zdecydował się wtedy na debiut na rynku wrocławskim. – Pierwszą wprowadzoną przez nas inwestycją była „Atmo” na Kępie Mieszczańskiej. Przewidywaliśmy, że popyt na mieszkania szybko odbuduje się po chwilowym przestoju. Nasze wyniki sprzedaży udowadniają, że tak właśnie się stało – twierdzi Sebastian Bieńkowski, dyrektor ds. projektów w firmie deweloperskiej Eiffage Immobilier Polska.
Rodziny chcą mieszkać w „zielonej enklawie”
Inwestycję „Atmo” stworzą dwa budynki, w których zaprojektowano 113 mieszkań – w tym ergonomiczne studia, przestronne mieszkania rodzinne i 5-pokojowe apartamenty. Które cieszą się największą popularnością? – Kompaktowe dwupokojowe lokale o wielkości ok. 45 mkw. oraz trzypokojowe o wielkości 60 mkw. z widokiem na planowany park – wskazuje Natalia Milejska-Rak, doradca klienta w firmie Eiffage Immobilier Polska. – Teraz najwięcej zapytań dostajemy o przestronne, funkcjonalne mieszkania zaprojektowane z myślą o rodzinach z dziećmi – dodaje.
Najważniejsza dla osób poszukujących mieszkania niezmiennie pozostaje lokalizacja. To ona jest kluczowym kryterium wyboru. – Modne, szczególnie wśród rodzin, są zielone tereny blisko centrum miasta, z przestrzenią do spędzania czasu na świeżym powietrzu i atrakcjami dla dzieci. Takim terenem jest Kępa Mieszczańska. Wrocławianie nazywają ją zieloną enklawą w pobliżu centrum miasta – mówi Natalia Milejska-Rak. – Położona na Kępie inwestycja „Atmo” jest dla nich bardzo atrakcyjna – zauważa. Osoby zainteresowane „Atmo” bardzo doceniają bliskość planowanego parku ze strefą wypoczynkową oraz sportową. Podoba im się także, że z przyszłego domu będą mieli blisko do terenów rekreacyjnych, rzeki, instytucji kultury i miejsc rozrywki, a w bezpośrednim otoczeniu znajdą wszystko, co potrzebne do wygodnego życia: sklepy, restauracje, inne usługi i przystanki komunikacji miejskiej. – Dzięki tak różnorodnym możliwościom spędzania czasu w okolicy mówimy, że „Atmo” stanie na styku sfer: relaksu, kultury i prostego życia – wyjaśnia Natalia Milejska-Rak.
Planowany park miejski na Kępie Mieszczańskiej to teren o powierzchni 4 hektarów. Doceniane przez wrocławian miejsca rekreacji to m.in. bulwary nad rzeką, pobliskie wyspy oraz znajdujące się za Odrą parki: Staszica i Słowackiego. Jeżeli chodzi o kulturę i rozrywkę, na Kępie Mieszczańskiej lub w jej sąsiedztwie, głównie na Starym Mieście, znajdują się: Centrum Sztuki Piekarnia, Arsenał Miejski, Wrocławski Teatr Współczesny, Teatr Komedia, Ossolineum, Narodowe Forum Muzyki, Opera Wrocławska i Kino Nowe Horyzonty. – To pierwszoplanowe wrocławskie instytucje kultury z atrakcjami dla dorosłych i dla dzieci – dostrzega Sebastian Bieńkowski.
Dla przyszłych mieszkańców bardzo ważne jest także połączenie tramwajowe z innymi częściami miasta. Z przystanku Dmowskiego na Kępie Mieszczańskiej odjeżdżają w różnych kierunkach tramwaje kilku linii.
Mieszkanie z ogródkiem lub balkonem
W ostatnich miesiącach na rynku uwidocznił się trend wzrostu zapytań o ogródki, tarasy i balkony. – Te atrybuty mieszkania zdecydowanie zyskują na popularności – potwierdza Natalia Milejska-Rak. – Z rozmów, które przeprowadzamy z osobami poszukującymi mieszkania, wynika, że coraz większego znaczenia nabierają dla nich również części wspólne. To nie tylko efekt pandemii, ale coraz bardziej świadomych decyzji klientów – wyjaśnia.
W inwestycji „Atmo” ogródki będą miały wszystkie mieszkania położone na parterze, natomiast wyżej znajdą się mieszkania z balkonami, loggiami lub tarasami. Dużą zaletą będą panoramiczne okna. Mieszkania będą przygotowane pod montaż klimatyzacji, co także jest zachęcającym uzupełnieniem.
W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby klientów i aktualny trend, w projekcie „Atmo” dużą uwagę poświęcono częściom wspólnym. Klientom najbardziej spodobał się klub mieszkańca, który zostanie oddany tylko do ich dyspozycji. – Będzie można wziąć laptopa i zejść na dół, żeby wygodnie pracować lub porozmawiać z sąsiadem albo wspólnie pograć w planszówki – zapowiada Sebastian Bieńkowski. – Dobrze zaprojektowana przestrzeń pomaga budować relacje – dodaje.
Budowaniu lokalnej społeczności sprzyjać będzie również zielone patio z ławkami i klimatycznym oświetleniem. Częścią wspólną „Atmo” stanie się także parking podziemny wyposażony m.in. w stacje ładowania pojazdów elektrycznych.
Budowa inwestycji powinna rozpocząć się w przeciągu kilku najbliższych miesięcy. Eiffage Immobilier Polska planuje zakończyć realizację projektu w drugiej połowie 2022 roku. Tymczasem przy ulicy Haukego-Bosaka 18 i 20 trwa budowa drugiej wrocławskiej inwestycji dewelopera – HB1820.
* Dane z raportu JLL „Rynek mieszkaniowy w Polsce Q4 2020”.
Zobacz także: Jaki kurs przyjęli deweloperzy mieszkaniowi
Eiffage Immobilier Polska
Eiffage Immobilier Polska to deweloper odpowiedzialny za realizację inwestycji mieszkaniowych, inwestycji na wynajem, nieruchomości komercyjnych i handlowych. W portfolio spółki są apartamenty Villa Sadyba w Warszawie, Dom przy Źródle w Starym Podgórzu w Krakowie oraz Stalowa 27 – nowoczesna kamienica realizowana obecnie w sercu stołecznej Nowej Pragi. Deweloper planuje także dalszy rozwój działalności w innych większych aglomeracjach w Polsce.
Eiffage Immobilier Polska to część międzynarodowej grupy Eiffage – jednej z 10 największych grup budowlanych w Europie. Do najbardziej uznanych, światowych realizacji Eiffage należą: budynek Opery w Sydney, najwyższy w Europie wiadukt drogowy w Millau oraz szklana piramida Luwru. Eiffage Immobilier Polska łączy najlepsze praktyki międzynarodowej Grupy oraz ponad 30-letnie doświadczenie zdobyte na polskim rynku przez Generalnego Wykonawcę – Eiffage Polska Budownictwo. Cechą łączącą inwestycje Eiffage jest poszanowanie lokalnej historii i miejsca oraz połączenie dbałości o detal i piękno w kreowaniu przestrzeni do życia.
[…] Zobacz także: Rodziny szukają mieszkań. Chcą żyć na modnej Kępie Mieszczańskiej […]