22 kwietnia br. odbyła się długo wyczekiwana gala finałowa Life Challenge 2021. Z uwagi na utrzymujące się zagrożenie epidemiczne, ceremonia wręczenia nagród za najlepsze fasady w Europie odbyła się w dużo węższym niż zazwyczaj gronie, a wydarzenie było transmitowane online. Wśród 36 finalistów mieliśmy czterech reprezentantów Polski, dlatego z jeszcze większym zainteresowaniem wyczekiwaliśmy wieści z Austrii.
Kiedy w 2012 roku wprowadzono największy, liczący 888 propozycji system kolorów tynków i farb elewacyjnych Baumit Life, Robert Schmid, CEO Baumit Group i przedstawiciel właścicieli Schmid Industrieholding postanowił zwiększyć świadomość swoich pracowników na temat produktów Baumit – chciał uzmysłowić im, że sprzedawane materiały do budowy domów będą służyły wielu pokoleniom, a przy tym podkreślić rolę projektu architektonicznego oraz rzemiosła. Tak narodził się konkurs Baumit Life Challenge.
Dziś Life Challenge jako międzynarodowy konkurs ze wszystkimi zgłoszonymi projektami jest synonimem doskonałej współpracy między firmą Baumit, architektami, inwestorami i – przede wszystkim – branżą wykonawczą.
Planowana pierwotnie na wiosnę 2020 r. ceremonia wręczenia nagród Baumit Life Challenge w Walencji była kilkakrotnie przekładana z powodu sytuacji pandemicznej na świecie wywołanej wirusem SARS-COV-2. Ponieważ po roku sytuacja nadal nie uległa poprawie, uroczystość wręczenia nagród najpiękniejszym elewacjom w Europie odbyła się online, a wydarzenie było transmitowane na żywo na stronie www.lifechallenge.baumit.com.
Rekordowa frekwencja
– Pomimo trudnych czasów, Baumit Life Challenge 2020/21 ustanowiło nowy rekord – nadesłano 385 zgłoszeń z 26 krajów. Podziękowania kierujemy do wszystkich uczestników, partnerów i pracowników Baumit oraz międzynarodowych jurorów. To oni sprawili, że wydarzenie stało się możliwe – mówi z entuzjazmem Robert Schmid, CEO Baumit Group.
Warto dodać, że wśród finalistów konkursu Life Challenge 2021 znalazły się również 4 projekty z Polski: Inscribed w Konopiskach (kategoria „budynek jednorodzinny”) projektu FW Anta Studio Architektoniczne Daniel Cieslik, Przedszkole nr 43 w Zabrzu („budynek po termomodernizacji”) – PROJEKTPLUSARCHITEKCI, Osiedle Dobrego 3 w Krakowie („Stunned by Texture”) – UCEES oraz Muzeum Regionalne w Kozienicach („renowacja historyczna”), którego remont na poziomie elewacji wykonała Korporacja Budowlana DARCO Dariusz Żak. Choć tym razem wygrać się nie udało, miejsce w TOP 36 najlepszych fasad w Europie to niemałe osiągnięcie.
And the winner is…
Spośród 36 finalistów z 16 krajów jury złożone z architektów wybrało projekt Muzeum MO w Wilnie autorstwa Studio Libeskind i Do Architects jako zwycięzcę głównego Life Challenge 2021. Oznacza to, że gospodarzem kolejnej edycji konkursu będzie Litwa. Oprócz złotej statuetki triumfator otrzyma dodatkowo nagrodę pieniężną w wysokości 6 600 EUR. Również laureaci kategorii podstawowych oprócz tytułu mogą liczyć na jednorazowe wynagrodzenie za wygraną. Dla każdego z nich organizator przygotował po 3 300 EUR.
Krótko o Life Challenge 2021
Life Challenge to międzynarodowy konkurs, w którym co 2 lata nagradzane są najlepsze europejskie fasady wykończone systemami Baumit. Oprócz głosowania internautów, projekty są oceniane także przez profesjonalne jury. Do edycji 2021 zgłoszono 385 realizacji z 26 europejskich państw, w tym 36 projektów z Polski. W pierwszym etapie międzynarodowe jury za pomocą systemu głosowania online wytypowało po 6 najlepszych fasad w każdej z 6 kategorii: „budynek jednorodzinny”, „budynek wielorodzinny”, „budynek niemieszkalny”, „budynek po termomodernizacji”, „budynek historyczny po renowacji” oraz „Stunned by Texture”. Łącznie 36 realizacji (w tym aż 4 z Polski), które przeszły do ścisłego finału. Warto dodać, że ceremonia rozdania nagród odbywa się w kraju zwycięskiego projektu z poprzedniej edycji.
Europejska Fasada Roku 2020/21:
Przegląd zwycięzców
Life Challenge Winner
Mo Museum, Vilnius (Litwa)
https://int.baumit.com/lifechallenge2020/projects/non-residential/2216/mo-museum
________________
Single Family House
Longitudinal-Axis Home, Budakeszi (Węgry)
https://int.baumit.com/lifechallenge2020/projects/single-family-house/2378/longitudinal-axis-house
________________
Multi Family Residential
Murgle Apartments, Ljubljana (Słowenia)
https://int.baumit.com/lifechallenge2020/projects/multi-family-residential/2574/murgle-apartments
________________
Non-residential
The Courtyard, Trnava (Słowacja)
https://int.baumit.com/lifechallenge2020/projects/non-residential/2708/the-courtyard
________________
Thermal Renovation
Vivienda Alcoba, Alcoba de la Torre (Estonia)
https://int.baumit.com/lifechallenge2020/projects/thermal-renovation/2704/vivienda-alcoba
________________
Historical Renovation
Secession, Wien (Austria)
https://int.baumit.com/lifechallenge2020/projects/historical-renovation/2346/secession
________________
Stunned by Texture
Rue Curial, Paris (Francja)
https://int.baumit.com/lifechallenge2020/projects/stunned-by-texture/2736/rue-curial
Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie: www.lifechallenge.baumit.com.
www.instagram.com/baumit.polska
Zobacz także: Nowoczesne rolety – znacznie więcej niż osłona przed słońcem
Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 25 krajach Europy. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.
[…] Baumit wybrał najlepsze fasady Europy. Oto laureaci! […]