Architektura, detale i funkcjonalność, czyli na czym skupia się Skanska przy realizacji poznańskiego kompleksu Nowy Rynek

Nowy Rynek

Nowy Rynek to wielofunkcyjny kompleks realizowany przez Skanska w stolicy Wielkopolski. Budowa pierwszego etapu rozpoczęła się latem 2017 roku, a niespełna miesiąc temu szwedzki deweloper rozpoczął wznoszenie kolejnego budynku, oznaczonego literą E, który domknie powstający, nowy kwartał miasta. Dostarczy on ok. 28 500 mkw. nowoczesnej i zdrowej powierzchni biurowej, a zaprojektowany z największą starannością rynek, znajdujący się wewnątrz kompleksu, stworzy dla mieszkańców Poznania przestrzeń do relaksu i odpoczynku.

Nowy Rynek to wieloetapowy projekt o różnej funkcjonalności, którego całkowita powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 100 tys. mkw. Skanska realizuje go z myślą dostarczenia mieszkańcom nowej przestrzeni miejskiej, przy jednoczesnym zachowaniu historii tego miejsca. Do współpracy przy projektowaniu poszczególnych budynków oraz przestrzeni wspólnej całej inwestycji deweloper zaprosił kilka najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce. Projekt urbanistyczny, czyli całościową koncepcję zagospodarowania oraz projekt budynku E wykonała pracownia JEMS Architekci. Koncepcja odwołuje się do historii Poznania z przełomu XIX i XX w., kiedy nastąpił dynamiczny rozwój terytorialny miasta. Z kolei za zagospodarowanie przestrzeni w ramach kompleksu odpowiedzialna jest lokalna pracownia Ultra Architects.

– Nowy Rynek to nasza największa i jednocześnie pierwsza tego typu inwestycja w Polsce. Kompleks powstaje na terenie 3,8 ha i realizowany jest w miejscu dawnego dworca PKS, na skrzyżowaniu najważniejszych linii komunikacyjnych, w samym sercu dynamicznie rozwijającej się części miasta, otoczony parkami i historyczną zabudową Wildy. Wiemy jak ważna dla mieszkańców jest to część Poznania, tym samym projekt powstał z myślą właśnie o nich i o przywróceniu tego cennego fragmentu stolicy Wielkopolski – mówi Konrad Ziejewski, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska, odpowiedzialny za najnowszy etap Nowego Rynku. – Wraz z oddaniem budynku E, mieszkańcy zyskają także nowe miejsce do spotkań, relaksu i spędzania czasu wolnego w postaci ogólnodostępnego rynku wewnątrz kompleksu – dodaje Konrad Ziejewski.

Budynek z widokiem

Najnowszy budynek E dostarczy ok. 28 500 mkw. nowoczesnej i zdrowej przestrzeni biurowej, potwierdzonej najbardziej wymagającymi certyfikatami środowiskowymi. Biurowiec otrzymał już precertyfikat LEED na najwyższym platynowym poziomie, a także będzie się ubiegać o WELL Core&Shell. Jest to wielokryterialny system oceny powierzchni biurowych skupiający się na zrównoważonych rozwiązaniach i potrzebach jego przyszłych użytkowników. Wyróżnikiem fazy E będzie częściowo zadaszony taras, osłonięty trzykondygnacyjną elewacją, zlokalizowany na ostatnim piętrze budynku. Znajdzie się na nim zieleń, podesty amfiteatralne oraz mała architektura, które pozwolą na aktywny wypoczynek, a także chwilę relaksu. Jednocześnie będzie można stąd podziwiać panoramę stolicy Wielkopolski. Na wewnętrznych ścianach tarasu planowana jest grafika przedstawiająca Poznań i jego uroki. Oddanie budynku do użytkowania zaplanowane jest na drugi kwartał 2023 r.

– Koncepcja urbanistyczna Nowego Rynku zakłada kształtowanie zabudowy wokół centralnego punktu, jakim ma być kolejny na mapie Poznania rynek miejski. Z jednej strony budynki tworzą pierzeje kompleksu, a z drugiej otwierają perspektywy widokowe łączące jego przestrzeń z okolicą – mówi Marcin Citko, architekt z pracowni JEMS Architekci. – Zgodnie z założeniami architektonicznymi, ze względu na swoje położenie przy skrzyżowaniu dwóch głównych ulic, budynek E będzie głównym elementem identyfikującym Nowy Rynek w przestrzeni miasta. Z tego względu istotnym było zaakcentowanie jego wysokości, przy jednoczesnym utrzymaniu skali całego zespołu i uwzględnieniu relacji wysokościowych z sąsiednią zabudową. Efekt ten uzyskano poprzez obudowanie poziomów technicznych zlokalizowanych ponad częścią biurową, jednorodną na całej wysokości obiektu elewacją i wachlarzowym rozsunięciu najniższych kondygnacji – dodaje Marcin Citko.

Sposób w jaki zaprojektowano elewację oparty jest na założeniu ukształtowania ścian zewnętrznych budynku, który nadal oferuje użytkownikom dużo naturalnego światła we wnętrzu i szerokie perspektywy, a jednocześnie ogranicza niekorzystny wpływ klimatu zewnętrznego, co pozwala na bardziej racjonalne zarządzanie gospodarką energetyczną budynku. Powierzchnie szklane zostały ograniczone do niezbędnego minimum, a w miejscach mających mniejsze znaczenie dla odbioru od wnętrza – zastąpione polami nieprzeziernymi, o lepszej, w stosunku do przeszkleń, izolacyjności termicznej i akustycznej. Takie podejście poprawia efektywność energetyczną, a co za tym idzie ogranicza operacyjny ślad węglowy budynku. Kształt kasetonów tworzących elewację ma „załamany” przebieg, linia ściany zewnętrznej odgina się do wnętrza w osiach otworów okiennych, co dodatkowo wysmukla budynek.

Zupełnie nowa przestrzeń

Nowy Rynek dostarczy miastu dodatkową przestrzeń, która jest połączeniem nowoczesności, przy jednoczesnym zachowaniu historii miejsca, w którym powstaje. Dzięki rynkowi wewnątrz kompleksu, mieszkańcy Poznania zyskają nowe miejsce do spotkań i rekreacji wypełnione zielenią, licznymi drzewami, przemyślaną małą architekturą oraz fontanną. W ramach zagospodarowania terenu przewidziano także pergole. Wszystko to pozwoli na ożywienie przestrzeni. Ponadto, w kompleksie dostępne są różnorodne usługi, takie jak siłownia, przedszkole, kantyna z ofertą live cooking, salon AGD oraz centrum medyczne. Część placu, która nie będzie pokryta zielenią zostanie wykonana ze specjalnego, foto-katalitycznego betonu, który będzie ograniczał stężenie szkodliwych tlenków azotu pochodzących z samochodów.

– Projektując przestrzeń publiczną dla inwestycji Nowy Rynek, przyjrzeliśmy się naszemu miastu, sprawdzając, które przestrzenie w Poznaniu działają najlepiej, czyli przyciągają najwięcej mieszkańców. Według nas są to miejsca, w których jest dużo zieleni – na której i pod którą – można przebywać. Wystarczy spojrzeć na liczbę osób siedzących w ciepłe dni nad Wartą, przed Teatrem Polskim czy w parku obok Starego Browaru – wyjaśnia Marcin Kościuch, architekt i współwłaściciel pracowni Ultra Architects. – Dlatego też pierwszym ruchem projektowym było wprowadzenie między budynki Nowego Rynku jak największej ilości traw, krzewów i drzew oraz uzupełnienie ich przestrzeniami do zabawy, rekreacji czy  wypoczynku. Dotyczy to również płyty samego placu. W dużej części będzie ona pokryta, wyspami zieleni, o celowo kontrastujących z otaczającymi je budynkami, miękkich kształtach, gdzie będzie można usiąść na zaprojektowanych ławkach lub bezpośrednio na trawie, czy pod drzewami. W części południowo-wschodniej placu zaprojektowaliśmy fontannę z możliwością rozstawiania w tym miejscu zimą niewielkiego lodowiska. Pomiędzy wyspami stanie kilkanaście słupów, które połączone będą luźno wiszącymi stalowymi linkami trzymającymi lampy – dodaje Marcin Kościuch.

Nowy Rynek: kluczowe fakty i liczby:

  • Łączna powierzchnia najmu budynku E: ok. 28 500 mkw. GLA, całego kompleksu: ponad 100 000 mkw.
  • Liczba kondygnacji naziemnych/podziemnych: 15/1
  • Certyfikaty, o które będzie się ubiegać budynek E: LEED Core&Shell Platinum (budynek otrzymał już precerytikat), WELL Core&Shell, Obiekt bez Barier.
  • Generalny wykonawca budynku: Skanska S.A.
  • Autor projektu architektonicznego budynku E: JEMS Architekci.

 Zobacz także: Szefowie firm chcą inwestować mimo pandemii

Spółka biurowa Skanska w Polsce

Spółka biurowa Skanska w Polsce jest innowacyjnym deweloperem zielonych, ponadczasowych budynków biurowych. Budujemy otwarte, pełne życia przestrzenie, w których pracownicy chcą i lubią pracować, a mieszkańcy chętnie spędzają w nich swój czas. Projekty biurowe Skanska są certyfikowane w systemie LEED, WELL Core&Shell, a także WELL Health-Safety Rating. Ten ostatni jest przyznawany budynkom umożliwiającym właścicielom i zarządcom podjęcie niezbędnych kroków w celu priorytetowego traktowania zdrowia oraz bezpieczeństwa najemców, gości oraz obsługi. Oprócz tego nowe inwestycje Skanska w Polsce posiadają certyfikat „Obiekt bez Barier”, który dowodzi przystosowanie do użytkowania przez osoby ze szczególnymi potrzebami – w tym osób z niepełnosprawnościami czy rodziców z małymi dziećmi. Spółka biurowa Skanska działa w Polsce od 1997 roku. Jesteśmy obecni na siedmiu rynkach: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Katowicach i Trójmieście. W spółce zatrudnionych jest 120 osób.

Zapraszamy do odwiedzenia profili spółki na portalach:

www.linkedin.com/company/skanska/

www.facebook.com/Miasta.Biura.Skanska/

Grupa Skanska

Jesteśmy częścią Grupy Skanska, której historia sięga 1887 roku. Budujemy zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, troszczymy się o potrzeby społeczności, w których działamy oraz dokładnie analizujemy wpływ naszych realizacji na życie ludzi i rozwój kraju w długiej perspektywie. Od 1965 r. Skanska jest notowana na sztokholmskiej giełdzie. W stolicy Szwecji mieści się również główna siedziba spółki. Standardy pracy Skanska na całym świecie określają zapisy „Kodeksu postępowania”. Na każdym rynku pracujemy zgodnie ze wspólnymi wartościami: troszczymy się o życie, działamy etycznie i transparentnie, razem jesteśmy lepsi, dbamy o klienta. W Polsce Skanska działa poprzez trzy spółki: budowlaną Skanska SA, biurową Skanska Property Poland i mieszkaniową Skanska Residential Development Poland.

Więcej informacji na stronie: www.skanska.pl

1 KOMENTARZ

Comments are closed.