DB Schenker po raz kolejny wybiera Panattoni. Operator logistyczny obsłuży automotive na ponad 20 000 m kw.

DB Schenker

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, po raz kolejny dla DB Schenker w regionie Poznania. Operator logistyczny już w kwietniu skorzysta z ponad 20 000 m kw. w Panattoni Park Poznań XII, na których obsługiwać będzie klienta z branży automotive. Firmy współpracowały dotychczas w ramach Panattoni Park Poznań VIII w Komornikach i po raz kolejny postawiły na współpracę z zaufanym deweloperem. Najemca skorzysta m.in. z pogrubionej posadzki, dostosowanej do obsługi wózków widłowych wykorzystujących pętle indukcyjną. Ponadto Panattoni dostarczyło liczne zielone rozwiązania, które pozwolą uzyskać inwestycji certyfikację BREEAM na poziomie Excellent. 

Najatrakcyjniejszy nie bez przyczyny. Poznański rynek nieruchomości przemysłowych cieszy się największą popularnością w Polsce, zarówno pod względem popytu – ponad milion m kw. w 2021 roku, jak i realizowanej powierzchni – blisko pół miliona m.kw. na koniec 2021 roku. Potencjał regionu sprawia, że firmy chcą się w nim rozwijać – tak jak DB Schenker, który w kwietniu br. wprowadzi się do nowej inwestycji dewelopera – Panattoni Park Poznań XII położonej w Plewiskach, w gminie Komorniki, gdzie zajął 20 200 m kw. Deweloper wzmocnił posadzkę i pogrubił ją do 19 cm, w celu przystosowania obiektu do wózków wykorzystujących pętle indukcyjną. Ponadto przygotował instalację sprężonego powietrza, miejsce pod maszynę myjącą i stację ładowania. Budynek osiągnął wysokość 12 metrów, zgodnie ze standardem Panattoni. Inwestycja dla DB Schenker przejdzie certyfikację metodą BREEAM na poziomie Excellent.

-„Panattoni dostarczyło w Poznaniu i okolicach znacznie ponad milion m kw. Nasze liczne inwestycje w regionie sprawiły, że staliśmy się doskonałym partnerem dla firm, chcących się rozwijać na nowoczesnej, dobrze zlokalizowanej powierzchni. Przykład współpracy z DB Schenker w Komornikach pokazuje, że współpraca z Panattoni to nie tylko korzyści tu i teraz, ale pozostawienie otwartej furtki do dalszego rozwoju z deweloperem, który rozumie twoje potrzeby” – mówi Katarzyna Kujawiak Development Director z Panattoni.

Park położony jest zaledwie 11 km od centrum Poznania, a także w pobliżu węzła Komorniki łączącego drogę krajową nr 5 i autostradę A2, przebiegającą przez najważniejsze ośrodki w Europie Środkowo-Wschodniej – Warszawę, Łódź, Poznań i Berlin. Ponadto w pobliżu parku przebiega finalizowana droga ekspresowa S5, która lokalnie stanowi wschodnią obwodnicę stolicy Wielkopolski, łącząc ją również z Wrocławiem na południu i Bydgoszczą na północy. Położenie kompleksu pozwala na sprawny transport zarówno krajowy, jak i międzynarodowy.

Realizacja dla DB Schenker będzie certyfikowana metodą BREEAM na poziomie Excellent. Inwestycja powstawała w zrównoważony sposób od samego początku. Na etapie koncepcji przeprowadzono analizę kosztów życia budynku (LCC), a podczas budowy monitorowane było zużycie energii, wody oraz emisja CO2, wynikająca z transportu materiałów i odpadów budowlanych. W samym obiekcie zaimplementowane są liczne rozwiązania z zakresu energooszczędności – m.in. kompleksowe olicznikowanie, czy inteligentne oświetlenie – a także redukcji zużycia wody, której poziom wyniesie aż  55 proc. względem wartości bazowych. Inwestycja została przygotowana również z myślą o wellbeingu użytkowników. Panattoni zadbało o zwiększony dostęp światła dziennego, czy odpowiednią akustykę pomieszczeń, skonsultowaną ze specjalistą. Ponadto deweloper dostarczy na terenie obiektu infrastrukturę dla rowerzystów oraz punkty ładowania samochodów elektrycznych. Realizacja została przygotowana we współpracy z ekolożką, która pomogła m.in. zadbać o bioróżnorodność inwestycji.

Obiekt pod Poznaniem to kolejna zielona realizacja Panattoni dla DB Schenker. W ubiegłym roku deweloper dostarczył terminal przeładunkowy w Świdniku, w którym zielone rozwiązania pozwoliły na ograniczenie emisji CO2 o blisko 30 proc., zużycia energii o 34 proc., a także wody o 67 proc. Na początku 2021 r. firma ukończyła terminal w Rzeszowie, wyposażony m.in. w kolektory słoneczne, instalację wody szarej, czy system urządzeń grzewczo-wentylacyjnych z 90 proc. odzyskiem ciepła. Budynek był nie tylko zrównoważony, ale także uzyskał Opinię o Innowacyjności wystawioną przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego. Pierwszą wspólną zieloną realizacją dewelopera i operatora logistycznego był obiekt w Nowej Wsi Wrocławskiej, który Panattoni dostarczyło na przełomie 2018 i 2019 r. Zastosowane w nim zrównoważone rozwiązania pozwoliły na dwukrotne zmniejszenie zużycia energii oraz emisję CO2 niższą o 230 ton w porównaniu z tradycyjnymi obiektami.

Zobacz także: ITP konsoliduje powierzchnię magazynową i wybiera 7R City Flex Warsaw Airport III

1 KOMENTARZ

Comments are closed.