Site icon Real Estate Talks

Logistyka i pasieka – zgrany duet! Grupa Raben wspiera pszczoły w ramach projektu „Drive to bee”

Drive to bee

Pszczoły uwijające się wokół uli, pszczelarze w specjalnych strojach, miodobranie – to nie obrazek sielskiej wsi, ale centrala jednego z największych operatorów logistycznych w Europie. W tym roku w Grupie Raben wystartował społeczno-ekologiczny projekt pomocy pszczołom pod hasłem „Drive to bee”. W podpoznańskim Robakowie stanęła pasieka złożona z pięciu uli, którą opiekują się wolontariusze – pracownicy firmy.

Przypadający w 2021 roku jubileusz 90-lecia Grupy Raben był okazją nie tylko do spojrzenia wstecz i podsumowań, ale także podjęcia ciekawych i ważnych inicjatyw, które zaprocentują w przyszłości. Jedną z nich jest „Drive to bee” – akcja, dzięki której Raben stawia pierwszy krok w kierunku ochrony populacji pszczół i poprawy wrażliwego ekosystemu. Jej partnerem merytorycznym jest firma Pszczelarium, promująca pszczelarstwo i specjalizująca się w zakładaniu miejskich pasiek.

W maju bieżącego roku centrala Grupy Raben stała się dodatkowo domem dla tysięcy pszczół. W przestrzeń na tyłach siedziby firmy w Robakowie naturalnie wkomponowano pięć uli. Wolontariusze, którzy zadeklarowali chęć udziału w projekcie, przeszli szkolenie, by móc profesjonalnie opiekować się pszczołami. Obecnie w to przedsięwzięcie bezpośrednio zaangażowana jest 9-osobowa grupa Beehaterek i Beehaterów, zaś wszyscy pracownicy otrzymują wieści i ciekawostki z życia pracowitych owadów za pośrednictwem newslettera. Efektem wiosenno-letniej pracy mieszkańców Pasieki Raben było pierwsze miodobranie, podczas którego uzyskano 30 litrów doskonałego miodu nawłociowego. Mogli go skosztować pracownicy Grupy, również z innych krajów – polski oddział chce w ten sposób zachęcić ich do zaadaptowania akcji lokalnie na swoich rynkach.

To kolejny już projekt ekologiczny realizowany przez Raben w ramach wspierania bioróżnorodności, a wybór pszczół jako swoistych beneficjentów nie jest przypadkowy.

Postawiliśmy na pszczoły nie tylko z troski o środowisko. Pasieka Raben jest odzwierciedleniem tego, jak pracujemy i jakim jesteśmy zespołem. Podobnie jak pszczoły każdego dnia opuszczamy nasz perfekcyjnie zorganizowany ul, przemierzamy wielokilometrowe trasy, aby dotrzeć do celu, a potem bezpieczne wrócić do bazy. Współpracujemy ze sobą i wspieramy się w codziennych wyzwaniach, by osiągnąć jeden wspólny cel” – tłumaczy Anita Koralewska-Ratajczak, Head of HR w Grupie Raben. – „Świat logistyki i pszczół mają ze sobą wiele wspólnego – chcemy to pokazać innym!” – dodaje.

„Drive to bee” jest dowodem odpowiedzialnego podejścia Grupy Raben do ekologii i środowiska, świadomości trudnej sytuacji pszczół w Polsce i na całym świecie. „Logistyczna” pasieka pomaga edukować, jak ważną rolę w przyrodzie odgrywają te owady, inspirować do działania i zarażać innych ideą pszczelarstwa. Warto zauważyć, że przynosi ona korzyści nie tylko w wymiarze środowiskowym, ale także społecznym.

Nasz pszczeli projekt stworzył nową przestrzeń dla talentów i pasji pracowników. Spotkania w pasiece i wspólne doglądanie pszczół bardzo zintegrowały woluntariuszy i dały im impuls do propagowania idei „Drive to bee” wśród innych, m.in. lokalnych społeczności. Edukacja proekologiczna stanowi bardzo ważny aspekt tej akcji”  – mówi Beata Szymczak, Strategic HR Business Partner w Grupie Raben.

W lipcu firma gościła u siebie dzieci na wakacyjnych warsztatach pszczelarskich, zaś we wrześniu jeden z Beehaterów przeprowadził zajęcia edukacyjne w poznańskim przedszkolu. A to dopiero początek przygody Raben z pszczołami. Planowane jest rozszerzenie projektu na inne oddziały Grupy – w kraju i za granicą. W przyszłym roku „Drive to bee” wystartuje między innymi w Czechach, Niemczech, Holandii, Włoszech i na Węgrzech.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie https://www.drivetobee.com/

Zobacz także: Nowe drzewa owocowe i hotele dla owadów w Parku Tysiąclecia. Druga zielona akcja Wrocław Fashion Outlet zakończona

Grupa Raben

Grupa Raben jest operatorem logistycznym, który oferuje kompleksowe usługi TSL: logistykę kontraktową, transport drogowy (krajowy, międzynarodową oraz na wschód), Fresh Logistics, FTL & transport intermodalny, morski oraz lotniczy.

Ponad 90 lat doświadczeń i uznanie zdobyte na rynku w czasie tego okresu pozwalają na budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami. Firma oferuje logistykę „z ludzką twarzą” dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Partnerstwo i zaufanie wpisują się w ten styl współpracy. Raben w biznesie kieruje się min. podejściem fair play, ponieważ wierzy że relacje oparte na wzajemnej szczerości budują lepsze jutro.

Grupa posiada ponad 160 własnych oddziałów w 14 krajach Europy (Polska, Niemcy, Holandia, Czechy, Słowacja, Ukraina, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Grecja oraz Włochy) dysponuje około 1 300 000 m2 powierzchni magazynowych i każdego dnia na drogi wysyła ponad 9000 ciężarówek. Zaczęło się jednak od małej, holenderskiej firmy rodzinnej. Dziś nadal ważne są dla niej wartości charakterystyczne dla familijnych organizacji, co pozytywnie wpływa na zaangażowanie pracowników i relacje z klientami.

Raben to „People with drive”. To zespół, który uwielbia wyzwania i zawsze gra do jednej bramki. Każdy z ponad 10 000 pracowników ma w sobie swój indywidualny drive, który napędza zespół. Wyróżnia nas przedsiębiorczość, energia i niekończący się apetyt na więcej.

Grupa chce być motorem, który sprawia, że świat nie tylko się nie zatrzyma, ale będzie lepszy, bardziej zielony. Dlatego, konsekwentnie realizuje swoją strategię zrównoważonego rozwoju opartą na trzech filarach: odpowiedzialny biznes, ochrona środowisko oraz wpływ społeczny. Natomiast, z okazji swojego 90 jubileuszu w 2021 r. zaprasza do śledzenia trasy Eco2way oraz eko głosowania na www.raben90years.com.

Więcej informacji dostępne pod adresem: www.raben-group.com.

Exit mobile version