Międzynarodowy maraton, czyli jak wygrać na MIPIM

Tegoroczna 30. edycja targów MIPIM w Cannes zgromadziła w dniach 12-15 marca blisko 27 tysięcy uczestników z ponad 100 krajów. Polską ofertę reprezentowały największe miasta, deweloperzy niemal wszystkich sektorów, architekci, firmy doradcze, jak również media branżowe. Stoiska naszych rodzimych przedstawicieli usytuowane zostały w Pałacu Festiwalowym oraz na jachtach w otaczającym porcie. Z roku na rok zajmujemy coraz więcej miejsca, nasza oferta cieszy się coraz większym zainteresowaniem i nieustająco mamy wiele powodów do dumy.

MIPIM-owe odkrycia

Na gościnnym stoisku grupy Cavatina Holding okazało się, że aktywność tej firmy daleko wykracza poza działalność deweloperską. Oprócz budowy nowoczesnych biurowców może pochwalić się bowiem własnej produkcji oliwą z oliwek czy białym winem. Ponadto, Cavatina wydaje płyty z muzyką jazzową, a niedawno zostali też koproducentem poruszającego filmu „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Okazuje się, że czasem trzeba pojechać aż na Lazurowe Wybrzeże, by dowiedzieć się takich ciekawostek o lokalnym deweloperze.

Nieszablonowymi projektami natomiast pochwalić się mogło Hyper Poland rozwijające technologię próżniowej kolei magnetycznej Hyperloop, Forma Caprichosa – autor koncepcyjnego obiektu mieszkalnego zasilanego ogniwami fotowoltaicznymi i unoszącego się na wodzie, czy PFI Future, które w swoim portfolio ma wielofunkcyjne obiekty spędzania czasu wolnego, jak np. Nautilus Gdańsk.

Zrównoważone budownictwo

Na targach MIPIM przedstawiona została również filozofia ErGoCity jako idea zrównoważonego, modelowego osiedla przyszłości. Firma PFI Future zaangażowana jest w realizację kilku osiedli tego typu na terenie Polski. Celem jest zapewnienie jak najwyższego poziomu jakości życia, poprzez efektywne wykorzystanie dóbr naturalnych i technologicznych z myślą o ochronie przyrody i z uwzględnieniem potrzeb, które mogą stać się naszym udziałem za 10, 20, 30 lat.

Rozwiązania architektoniczne, ekologiczne i funkcjonalne dobrane zostały tak, by spełnić oczekiwania każdego z mieszkańców bez względu na wiek. To inteligentne osiedle, w którym realizowane są miejskie programy prospołeczne i proekologiczne, wychodzi na przeciw światowym trendom zrównoważonego budownictwa i ekologii. Oferta dedykowana jest dla władz miast i aglomeracji, których celem jest tworzenie przyjaznych, zielonych miejsc do życia dla wielu pokoleń.

Top Woman na MIPIM

Z roku na rok na targach inwestycyjnych coraz bardziej wyrównuje się liczba kobiet i mężczyzn. 15 lat temu kobiety obecne na wydarzeniu stanowiły głównie obsługę, a dziś wśród uczestniczek są panie piastujące najwyższe stanowiska. Wg. raportu Women in Business 2017, opracowanego przez firmę Grant Thornton, w Polsce już 40% osób zajmujących kierownicze stanowiska to kobiety.

Idea wyróżnienia tych najbardziej wybitnych kobiet w branży nieruchomości i budownictwa od początku towarzyszy inicjatywie konkursu Top Woman In Real Estate. W tym roku już po raz drugi niezależne jury, rada programowa i internauci wybiorą kobiety będące przykładem, zasługujące na nagrodę i zaszczytny tytuł. Niektóre z nich na pewno mogliśmy spotkać właśnie na MIPIM, gdzie miała miejsce promocja tego wydarzenia. Short lista nominowanych dostępna jest na stronie topwoman.pl, a finałowa gala konkursu odbędzie się 24 maja w hotelu Marriott w Warszawie.

Niedokończony bieg

W tegorocznym maratonie MIPIM niestety jeden z polskich zawodników nie dotarł do mety. 14 marca, tj. trzeciego z czterech dni targów, zmarł Bartek Włodarski, pełniący funkcję partnera i dyrektora działu Reprezentacji Najemców Biurowych Cresa Polska.

To ogromna strata dla branży nieruchomości. Partner firmy Cresa był bowiem wybitnym specjalistą i ekspertem. Pracował wcześniej dla takich liderów rynku jak CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield, Knight Frank i Apollo Rida. Cieszył się opinią świetnego fachowca i dużą sympatią współpracowników.

Przygotowanie w trzech krokach

Jak się przygotować do MIPIM? Przede wszystkim zabrać wygodne obuwie. Powiecie banalne? Nie dla maratończyka. Jeśli bowiem w ciągu czterech dni masz do pokonania kilkadziesiąt kilometrów pieszo, to każdy element staje się ważny. W Europie staramy się, by buty pasowały do stroju, szczególnie podczas eleganckich okazji, a taką z pewnością jest MIPIM. W tym przypadku trzeba jednak o tym zapomnieć. Trampki do garnituru szytego na miarę to wcale nierzadko spotykany obrazek. Chyba, że ktoś przyjeżdża tylko na jeden dzień, ale wtedy nie jest już maratończykiem.

Po drugie, przyda się dobra kondycja psychofizyczna. Kiedy trzeciego dnia masz już dość, stoiska mnożą Ci się w oczach, a przed Tobą jeszcze kolejny czwarty dzień, to trzeba naprawdę sporo wewnętrznej motywacji i mobilizacji, by aktywnie działać dalej.

Po trzecie, warto mierzyć siły na zamiary i mieć plan. Trzeba zaakceptować, że nie da się być wszędzie, zobaczyć wszystkiego, ani spotkać się z każdym. Liczba ciekawych konferencji, wartych zobaczenia projektów i interesujących osób jest ogromna. Dobrze jest zatem wcześniej ustalić sobie cele i priorytety, a następnie konsekwentnie je realizować.

W kosmicznym stylu

Ukoronowaniem każdego dnia targów są imprezy branżowe organizowane przez największych graczy. Korzystając z okazji spotkania w międzynarodowym gronie, liderzy rynku zapraszają swoich kontrahentów i partnerów biznesowych, by wspólnie świętować sukcesy. Dużą popularnością cieszy się koktajl kancelarii prawnej Dentons, gdzie spotkać można wielu znamienitych gości. Niezapomniany wieczór z muzyką na żywo zapewnia też co roku firma deweloperska Panattoni Europe. Kosmiczny charakter tegorocznej imprezy na długo pozostanie w pamięci uczestników, a wyjątkowy prezent będzie cieszył i oko i ucho.

W piątkowy poranek na targach zjawiają się już tylko najwytrwalsi. Oby zdrowie nam wszystkim dopisywało i do zobaczenia podczas kolejnych wydarzeń. Najbliższy branżowy maraton w postaci targów EXPO REAL w Monachium startuje już 7 października 2019 roku, a następna edycja MIPIM – 10 marca 2020 roku.

O autorze:

Katarzyna Podyma jest doświadczonym specjalistą marketingu i komunikacji w branży nieruchomości i budownictwa. W ostatnich latach zaangażowana w promowanie idei zrównoważonego rozwoju, rozwiązań gospodarki obiegu zamkniętego, a w szczególności w tematykę zarządzania wodą.

Jako członkini Rady Programowej konkursu Top Woman in Real Estate działa na rzecz równości kobiet w biznesie, wspierania ich możliwości rozwoju i wyróżniania tych osiągających znaczące sukcesy. Potrafi pisać na każdy temat i z łatwością nawiązuje kontakty. Jej pasją są egzotyczne podróże, uwielbia taniec i powieści kryminalne, a w wolnych chwilach rozpieszcza swojego Jack Russell Terriera.