Vastint Poland przygotowała wystawę STARA RZEŹNIA WCZ0RAJ, DZIŚ I JUTRO. Na wiekowych pocztówkach i fotografiach prezentowanych na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta przy placu Kolegiackim, można obejrzeć wspaniale zaprojektowaną architekturę przemysłową i wnętrza dawnych zakładów, które od początku swego istnienia schowane były za murami, przez co dostępne i znane były jedynie nielicznym mieszkańcom miasta.
Wystawa ukazuje historię Rzeźni Miejskiej na Grabarach od 1900 roku aż po czasy współczesne, przez pryzmat ludzkich doświadczeń: od pięknej architektury i pruskiego porządku, poprzez przedwojenne lata prosperity nieustannie rozbudowującego się zakładu, a potem – wojenne ruiny, wśród których pojawili się radzieccy żołnierze, aż po czasy nam bliższe, kiedy to po zamknięciu zakładów, teren został zaanektowany przez artystów wystawiających tam off-owe sztuki teatralne oraz kolekcjonerów oferujących swoje białe kruki czy handlarzy starociami.
Największe wrażenie robią stare zdjęcia panoramiczne ukazujące symetryczne założenie urbanistyczne zakładów oraz fotografie, na których widnieje reprezentacyjny gmach Resursy, mieszczący niegdyś giełdę, elegancką restaurację i hotel, mówi Ewa Łydkowska, Marketing Manager firmy Vastint Polska i dodaje: Wyposażony w toskańską wieżę, budynek Resursy doskonale wpisywał się w eklektyczny charakter neogotyckiego kompleksu Rzeźni Miejskiej. Od czasu walk o Poznań pod koniec II wojny światowej, kiedy gmach został w dużej części zniszczony, nigdy już nie odzyskał swej świetności. Dziś trudno nawet powiedzieć, aby jego pozostałości zwracały na siebie uwagę. Planujemy przeprowadzić jego wierną rekonstrukcję, w ramach inwestycji, do której starannie się przygotowujemy.
Na dziedzińcu Urzędu Miasta prezentowane są też zdjęcia ukazujące losy poznaniaków związanych z zakładami mięsnymi – rodzinnie lub zawodowo. Część prac to bardzo osobiste, wręcz wzruszające zdjęcia pochodzące z rodzinnych archiwów, zgłoszone do konkursu realizowanego przez CYRYL-a – Cyfrowe Repozytorium Lokalne w Poznaniu. Wystawę kończy plansza ukazująca jak w przyszłości wyglądać będzie to szczególne dla poznaniaków miejsce.
Zgodnie z koncepcją, teren Starej Rzeźni, o powierzchni około 5,5 ha, zostanie przekształcony w spójny urbanistycznie i ciekawy pod względem architektonicznym fragment centrum miasta. Vastint planuje renowację objętych ochroną konserwatorską budynków dawnych zakładów mięsnych i adaptację ich przestrzeni w głównej mierze na funkcje usługowe i gastronomiczne, m.in. teatr, restauracje i halę targową, a także budowę nowych obiektów o funkcji mieszkalnej, biurowej oraz usługowej. Przestronne place wokół zabytkowych budynków Starej Rzeźni staną się miejscem spotkań Poznaniaków i tłem wydarzeń artystyczno-kulturalnych. Szacowana powierzchnia użytkowa kompleksu wyniesie około 70 000 m2.
Stara Rzeźnia i plany związane z jej przebudową budzą uzasadnione zainteresowanie mieszkańców Poznania. Od wielu miesięcy, pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytów, pracujemy nad projektem zabudowy i mamy nadzieję, że niebawem będziemy mogli zaprezentować kompleks w nowej odsłonie. Projekt nieustannie ewoluuje, ale od samego początku naszym nadrzędnym celem było jak najlepsze wkomponowanie kompleksu w istniejącą zabudowę miasta i zintegrowanie go z istniejącą infrastrukturą. Wspólnie z władzami miasta skupiamy się nad tym, aby finalny efekt był ciekawy nie tylko pod względem architektonicznym, ale również funkcjonalnym. Chcemy stworzyć interesujące, łączące mieszkańców Poznania miejsce do życia, pracy i odpoczynku, w którym łączyć się będzie historia i nowoczesność miasta, komentuje Rafał Przybył, Regional Manager Vastint Poland.
Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, CYRYL-a a także osób prywatnych. Wstęp bezpłatny, wystawa potrwa do początków stycznia 2022 roku.
Zobacz także: Betonowa dżungla czy morze zieleni? Jaka przyszłość czeka polskie miasta w 2050 roku?
[…] Zobacz także: Otwarta dzisiaj wystawa poświęcona Starej Rzeźni odsłania nieznane perły poznań… […]