Polskie projekty rozpoczynają rywalizację o tytuł Europejskiej Fasady Roku!

tytuł Europejskiej Fasady Roku

Kilkaset obiektów z 25 krajów rozpoczyna rywalizację o tytuł Europejskiej Fasady Roku w ramach Baumit Life Challenge 2022. Zwycięzców poznamy w maju podczas finału w Walencji. Jak na tle zagranicznej konkurencji wypadną polskie projekty? Przekonamy się za kilka miesięcy.  

Life Challenge to międzynarodowy konkurs, w którym co dwa lata od 2014 r. nagradzane są najlepsze europejskie fasady wykończone systemami Baumit. Jego obsadę każdorazowo tworzą wybrani uczestnicy dwóch poprzedzających go edycji konkursu Fasada Roku, organizowanego w krajach, w których można znaleźć oddział Baumit. Wszystko natomiast po to, by zaprezentować rozmaite możliwości wykorzystania kolorów i struktur na elewacjach i docenić architektów, inwestorów oraz wykonawców, którzy sięgają po ciekawe rozwiązania, a także pozytywnie wpływają na otaczający nas krajobraz.

Kilkaset projektów

Konkurs rozgrywany jest w 6 kategoriach: „budynek jednorodzinny nowy”, „budynek wielorodzinny nowy”, „budynek niemieszkalny nowy”, „budynek po termomodernizacji”, „budynek historyczny po renowacji” oraz „Stunned by Texture”. Każdy kraj, w którym swój oddział posiada koncern Baumit, wystawia reprezentację składającą się z maksymalnie 36 kandydatów – po 6 z każdej z kategorii. Polska rokrocznie w pełni korzysta z puli przysługujących miejsc. Zwycięzcy krajowych edycji konkursu Fasada Roku 2020 i 2021 mają z góry zagwarantowany udział. Przypomnijmy ich!

W kategorii „budynek jednorodzinny nowy”: Barka Cieślika (Fasada Roku 2020) oraz osiedle Ostoja Kampinos (Fasada Roku 2021).

W kategorii „budynek wielorodzinny nowy”: kompleks mieszkalny Nowe Kolibki w Gdyni (Fasada Roku 2020) i Budynek mieszkalny z ul Pawiej we Wrocławiu (Fasada Rpku 2021).

W kategorii „budynek po termomodernizacji”: budynek mieszkalny przy ul. Ks. Popiełuszki 29 w Stalowej Woli – Fasada Roku 2020 oraz Starostwo Powiatowe w Pile – Fasada Roku 2021.

W kategorii „budynek niemieszkalny nowy”: Akademik Student Depot w Gdańsku – Fasada Roku 2020 i kompleks aparthotelowy Minimaxy we Wrocławiu (fasada roku 2021).

W kategorii „budynek historyczny po renowacji: kamienica „Pod Aniołem” w Kożuchowie – Fasada Roku 2020 oraz kamienica przy ul. Piłsudskiego 65-69 w Bytomiu (Fasada Roku 2021).

Skład narodowy uzupełniają po 4 obiekty z każdej z pięciu podstawowych kategorii oraz 6 obiektów, wyróżniających się zastosowaniem ciekawej, oryginalnej struktury na elewacji, które zawalczą o jak najwyższe miejsce w kategorii specjalnej „Stunned by Texture”.

Międzynarodowe jury

Kandydatów – w drodze głosowania internetowego – będzie oceniać międzynarodowy panel ekspertów – przedstawiciele Hiszpanii, Bułgarii, Polski, Czech, Francji, Niemiec, Słowenii, Austrii, Słowacji, Łotwy, Turcji, Chorwacji oraz Rumunii. Z ramienia naszego kraju projekty będzie oceniał arch. Michał Baryżewski – stypendysta Fulbrighta w USA na California State University w Long Beach w USA, z wieloletnią praktyką architektoniczną w amerykańskich biurach architektonicznych, członek Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) i Stowarzyszenia Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). Od 1990 roku współprowadzi biuro architektoniczne Arch-Deco w Gdyni, w którym powstały projekty realizacji architektonicznych wielokrotnie nagradzanych i publikowanych w kraju oraz za granicą. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, takich jak m.in. Honorowa Nagroda SARP za całokształt twórczości czy Nagroda Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe w dziedzinie Architektury Współczesnej.

W pierwszym etapie wyłonionych zostanie 36 projektów (po 6 z każdej kategorii), które zakwalifikują się do wielkiego finału. Dzień przed uroczystością, projekty nominowane do nagrody zostaną poddane ponownej ocenie jury. Laureatów poznamy podczas Gali Baumit Life Challenge Awards, która odbędzie się w maju 2022 r. w hiszpańskiej Walencji.

Publiczność też zagłosuje

Podobnie jak na poziomie krajowych edycji konkursu Fasada Roku, swój niezależny ranking fasad utworzą także internauci. Głosowanie startuje już w lutym. Zasady pozostają niezmienne – ocenić będzie można dowolną liczbę kandydatów, przyznając od 1 do 5 gwiazdek, w zależności od stopnia, w jakim stopniu dany projekt przypadł nam do gustu,

Zobacz także: Olivia Prize 2021 – rusza nabór wniosków do drugiej edycji nagród organizowanych przez Olivia Centre w Gdańsku

www.baumit.com

www.facebook.com/BaumitPolska

www.instagram.com/baumit.polska

Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 25 krajach Europy. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.

 

1 KOMENTARZ

Comments are closed.