Z Bostonu do Warszawy. Cambridge Innovation Center (CIC) przynosi najlepsze praktyki tworzenia warunków sprzyjających rozwijaniu firm i kreowania innowacji

cic

Każdy kryzys to czas niepewności, ale też i impuls do poszukiwania nowych nisz, specjalizacji i strategii. Po kryzysie finansowym 2008-2009 roku nastąpiła prawdziwa eksplozja innowacji w sektorze finansowym i powstała nowa branża FinTech. 10 lat później, ten sektor wygenerował globalne przychody w wys. 150 mld dolarów [1]. Tylko w 2019 roku wg danych KPMG [2] fundusze typu Venture Capital zainwestowały w amerykańskie firmy FinTech ponad 17 mld USD. Dlatego dziś przedsiębiorcy powinni koncentrować część swoich zasobów, czasu, a przede wszystkim energii na projektowanie przyszłości w zmieniających się realiach. W tym celu potrzebują dostępu do wiedzy, stymulującego środowiska i społeczności, w której kumuluje się doświadczenie oraz potencjał do współpracy nakręcający zapał. CIC przez ponad 20 lat działalności wypracowało najlepsze praktyki wspierania przedsiębiorców i ich pomysłów. Jak dobre? Tak, że w samym 2019 r. firmom rezydującym w CIC, a jest ich ponad 2 tys., udało się pozyskać 3 mld USD kapitału na rozwój. Teraz kolej na polskich przedsiębiorców.

Już latem polskie firmy będą mogły stać się częścią międzynarodowej społeczności CIC, czerpiąc od niej wiedzę, inspiracje oraz korzystając z możliwości pozyskania wartościowych partnerów biznesowych i kapitału. W rewanżu nasi rodzimi przedsiębiorcy wniosą do tego grona nowe spojrzenie, doświadczenia oraz świeżą energię i pomysły. Dziś skuteczna międzynarodowa współpraca jest cenniejsza niż kiedykolwiek.

Izabela Górska, Współzałożycielka i Dyrektor Zarządzająca CIC Poland, Sales Lead w CIC Warsaw:

„Tworząc powierzchnie CIC Warsaw w kompleksie Varso Place, całym sercem zaangażowaliśmy się w proces projektowania najwyższej jakości przestrzeni, sprzyjających kreatywnej, efektywnej pracy. Zaczerpnęliśmy to, co najlepsze z doświadczeń innych centrów CIC na świecie i połączyliśmy z własnymi nowatorskimi pomysłami. Nasza propozycja jest odpowiedzią na potrzeby zarówno kreatywnych startupów na początku swojej kariery, jak i wymagających biznesów, które potrzebują bezpiecznych, sprawdzonych rozwiązań oraz serwisu na najwyższym poziomie”.

Szansa na rozwój dla polskiej przedsiębiorczości

Bez względu na to, jak długo trwa faza wzrostu czy recesja, pewne jest jedno – trend się w końcu odwróci. Dlatego firmy muszą elastycznie podchodzić do planowania i być gotowe na szybkie wdrażanie zmian. I chociaż każdy kryzys generuje wiele problemów, to przynosi też w dłuższej perspektywie szanse czekające na mądre wykorzystanie.

Aureliusz Górski, współzałożyciel CIC Poland oraz Founding Executive Director w fundacji Venture Café Warsaw, siostrzanej organizacji non-profit CIC:

„Już dziś widać wiele obszarów wymagających nowego podejścia, umożliwiającego funkcjonowanie społeczności. Na liście pożądanych rozwiązań są chociażby te z dziedziny MedTech, PropTech czy szeroko pojętej transformacji cyfrowej. Potrzebujemy innowacji, które sprawią, że zmieniający się świat będzie lepszym miejscem do życia”.

Wspieranie społeczności przynosi efekty

CIC od przeszło dwóch dekad z sukcesem kreuje i rozwija ekosystem, w którym firmy mogą rosnąć i budować swoją wartość. W centrach zlokalizowanych w m.in. Bostonie, Miami, Philadelphii, Providence, St. Louis, Rotterdamie, a za chwilę i Warszawie oferuje swoim rezydentom nowoczesną przestrzeń biurową wraz z całym pakietem usług wspierających ich swobodne działanie. Przez lata CIC wypracowało skuteczne praktyki inspirowania przedsiębiorczości. W sumie przez Cambridge Innovation Center przewinęło się już 6,5 tys. firm – od start-upów i scale-upów, poprzez departamenty wielkich, globalnych korporacji, po fundusze venture capital i organizacje pozarządowe.
Przykładem firmy, która zaczęła w 2004 r. swoją biznesową przygodę właśnie z CIC, jest HubSpot – wtedy wynajmował kilka miejsc w strefie coworkingowej w Cambridge, a dziś globalny dostawca nowoczesnych rozwiązań software i usług wspierających firmy w budowaniu relacji i obsłudze klientów. Zatrudnia obecnie ponad 3,3 tys. pracowników i generuje przychody rzędu 670 mln USD rocznie. Twórcy HubSpot podkreślali rolę innowacyjnego środowiska CIC w rozwijaniu młodej, tworzącej nowatorskie usługi firmy.
Osiągnięcia podmiotów rezydujących w CIC z 2019 r. pokazują, że odpowiadają oni na najbardziej aktualne wyzwania ludzkości, a poszczególne lokalizacje są mocniej wyspecjalizowane w pewnych dziedzinach. I tak na przykład centrum w Bostonie koncentrowało się na innowacjach zmieniających jakość życia, edukacji, funkcjonowania w strefie publicznej. Jednym z rozwijanych tam rozwiązań jest system głosowania w wyborach oparty na technologii blockchain. Inne bazując na sztucznej inteligencji, pomaga w przewidywaniu, gdzie może dojść do awarii rur wodociągowych. W Bostonie klienci CIC oraz szersza społeczność mają możliwość skorzystania z narzędzi do produkcji cyfrowej, takich jak drukarki 3D, wycinarki laserowe i routery CNC. Z tego labu dobry użytek w 2019 r. zrobiło 15 firm technologicznych, 9 firm z branży projektowej, 6 organizacji pożytku publicznego i 6 lokalnych firm produkcyjnych. Podobnie wyposażoną przestrzeń do prototypowania będą miały do dyspozycji firmy w Warszawie.
CIC wyróżnia się unikalnym modelem oferowanych najemcom usług. Dba o to, aby przedsiębiorcy mogli skupić się na budowaniu wartościowych dla biznesu relacji i rozwoju działalności. Kilkudziesięcioosobowy zespół CIC Warsaw zadba o komfort bezproblemowej pracy firm. Pomoże też w nawiązywaniu kontaktów w ramach społeczności podczas organizowanych przez CIC eventów oraz na co dzień. Do dyspozycji swoich rezydentów CIC Warsaw przygotowuje 50 sal konferencyjnych oraz budek telefonicznych, przestrzeń eventową czy strefę wellness. Będzie też m.in. można korzystać z całodobowej recepcji, bogatej oferty kawiarni i restauracji oraz dostępu do wszystkich lokalizacji CIC na świecie.
W zmieniającej się dziś rzeczywistości model elastycznej oferty biurowej, w której w ciągu 30 dni można łatwo zmienić skalę i rodzaj wykorzystywanej powierzchni, uzupełniony najwyższej jakości infrastrukturą, ułatwi optymalne, sprawne zarządzanie i optymalizację kosztów. Pozwoli też firmom na dogodne łączenie pracy off-line z on-line.

Izabela Górska, Współzałożycielka i Dyrektor Zarządzająca CIC Poland, Sales Lead w CIC Warsaw:

„Nasi klienci zyskają też, w ramach społeczności CIC, dostęp do potencjalnych inwestorów. W budynkach, w których zlokalizowane są nasze centra na świecie, w 2019 r. rezydowało aż 75 firm Venture Capital zarządzających funduszami w wysokości ponad 17 mld USD. Klienci CIC Warsaw będą mieli także realną możliwość na poznanie i przedstawienie swoich biznesów, przedstawicielom tych funduszy”.

Budując także w Polsce cenne partnerstwa z podmiotami dysponującymi środkami finansowymi i innymi zasobami wspierającymi rozwój nowoczesnego biznesu, CIC Warsaw przyczyni się w konsekwencji do aktywizacji polskiego kapitału w obszarach wymagających dziś innowacji.

[1] UBS, 2018 – UBS News

[2] KPMG, Pulse of Fintech H2’19 – Americas

Więcej publikacji na temat biznesu i technologii